
Как сами да премахнем болката и да се подмладим

Как сами да премахнем болката и да се подмладим
Да започнем от самото начало. Какво представлява болката?
Това е дразнене на болковите рецептори. Импулсът от рецепторите достига до сензорните области в кората на главния мозък по нерва и тогава ние усещаме болката.
Връзката на самия нерв с болката е като тази на кабела с електрическия ток – кабелът не генерира електрически ток, просто е негов проводник. По същия начин, нервът служи само за пренасяне на импулса от болковия рецептор до главния мозък, но по никакъв начин не предизвиква болката.
Рецепторите за болка са разположени в съединителната тъкан, от която са изградени всички обвивки в тялото ни. Включително и мускулните обвивки. А тъй като мускулите съставляват повече от половината от човешкото тяло, най-честата причина за болката е дразненето на болковите рецептори в мускулните обвивки (фасции) при мускулно напрежение.
Разбира се, това не е единственият източник на болка. Обвивки имат и всички органи: черният дроб, сърцето, костите, червата, кожата (като обвивка на цялото тяло). И тяхното разтягане и притискане също поражда болка.
Московският лекар А. Алексеев е разработил и обосновал теория за съединителната тъкан, която много достоверно обяснява причините за развитието на множество заболявания от гледна точка на възникването на патология именно в съединителната тъкан.
За пълноценното функциониране на всеки орган или тъкан са необходими три неща:
1) добър приток на кръв (пълноценно хранене);
2) добър отток на венозната кръв и лимфата (канализация);
3) адекватно управление (инервация);
Ако само едно от тези условия не е изпълнено, дори най-здравият орган няма да може да работи пълноценно. Трябва да добавим, че нарушаването на тези три условия е патогенетичният механизъм на всяко заболяване. Тоест неправилното функциониране на тази триада е универсален механизъм за развитие на всякаква патология в тялото. А болката е само един от симптомите на възникналия проблем.
Съединителната тъкан притежава способност да се скъсява (съкращава) и да се разтяга. Тъй като тя изгражда меката структура (стромата) на всички органи, при нейното съкращаване тъкмо тези три условия ще бъдат нарушени. Което предизвиква срив в работата на органите и системите в организма, а едновременно с това и болка.
На какво се основава действието на ВСИЧКИ аналгетици? Те не облекчават дразненето на болковия рецептор (причината за болката), а само прекъсват импулса към кората на главния мозък. И ние преставаме да чувстваме болка.
Представете си, че малко дете плаче, защото е гладно, но майката, изнервена от плача му, вместо да го нахрани, слага биберон в устата му и вика: „Млъкни!“. Горе-долу такава е ситуацията и с вземането на аналгетици.
Как да премахнем болката по друг начин?
Много просто. Вече знаем, че болката е дразнене на болковите рецептори. Всички тези рецептори са разположени в съединителната тъкан, която съставя обвивката на всички органи, и в епидермиса на кожата (защото кожата е границата с околната среда).
Дразненето на болковия рецептор става при притискане или разтягане на обвивката – тогава се появява и болката. А към притискането и разтягането на обвивките водят само два фактора: мускулното напрежение и отокът на тъканите. Това е. Нищо друго не може да предизвика болка!
Следователно, за да премахнем болката, трябва само да отпуснем напрегнатия мускул или да свалим отока, ако има такъв (отоците са по-редки от мускулните напрежения).
За да отпуснем мускула, е достатъчно да го разтегнем и да го подържим в разтегнато състояние две минути. След две минути се задейства рефлексът, отпускащ мускула. И болката минава.
Просто е, нали? По-просто няма накъде! Никакви аналгетици.
Между другото, аналгетиците увреждат стомашно-чревния тракт и сърдечносъдовата система. И още една важна забележка: дисковата херния в областта на кръста не предизвиква болка! Това е поредната измислица на медицината.
Такива са общите принципи за самостоятелно справяне с болката. А сега ще разгледаме отделните случаи…
Откъс от КНИГА НА ЖИВОТА: ЗА ВСИЧКИ, КОИТО СА СЕ ОТЧАЯЛИ, ЧЕ ЩЕ НАМЕРЯТ ЛЕКАРИТЕ, СПОСОБНИ ДА ГИ ИЗЛЕКУВАТ на д-р Евгений Божиев, издателство Гнездото
●●●
Д-р Евгений Божиев е завършил факултета за подготовка на лекари за авиацията и космонавтиката в Ленинградската военномедицинска академия. Специализира неврология, неврофизиология, психотерапия, мануална терапия, остеопатия, оздравителни техники. Неговите уникални методи за самолечение са проверени от над 30 години медицинска практика, а авторските му видеоклипове се гледат от милиони хора.
Като истински и отдаден лечител, в своята „Книга на живота“ той ни показва как сами да поддържаме тялото си здраво и жизнено на всяка възраст с помощта на лесни техники, упражнения и съвети. Всяка болест може да бъде излекувана, а всеки човек може да върне здравето и младежкия си вид, убеден е д-р Божиев. Единственото, което трябва да направим, е да посветим половин час на ден на някои прости и лесни за изпълнение упражнения. За целта обаче трябва да сме наясно с причините за възникване на болестите и с механизма на тяхното развитие.
Когато прочетете тази книга, ще се убедите, че доброто здраве, за което всички мечтаем, не е толкова трудно постижимо, а тя ще се превърне в безценен наръчник за всеки ден.
от д-р Евгений Божиев
Една безценна книга, от която ще научите как е устроено тялото ви, по какви закони функционира и как да се справите с болките и неразположенията. Ще разберете повече за старостта и с какво са свързани болестите на напредналата възраст. И най-важното – как сами да се справите с тях и да направите тялото си послушно и здраво на всяка възраст.
Ще откриете лесни техники за справяне с конкретни заболявания, методи за премахване на болката в различни части на тялото, както и много общи принципи на здравето…
от д-р Елизабет Блекбърн – лауреат на Нобелова награда за откритията си в областта на стареенето и д-р Елиса Епъл – здравен психолог
Процесът на стареене може да се забави и дори да се обърне! Първата книга, която на достъпен език обяснява как стареем и как с малки промени в ежедневието и мисленето си можем да изглеждаме по-млади и да се чувстваме така!
от Анна Кирянова
Как да живеем? Да приемем ли Съдбата, или да се борим с нея? Как да обичаме и да градим отношенията си с другите? Как да бъдем щастливи? Каква е личната ни мисия? Как да преживеем труден период от живота си? Как да започнем да ценим и уважаваме самите себе си?
Две честни и мъдри книги от един опитен психолог. Над 300 прекрасни истории, които ще ви стоплят, ще ви подскажат решение, ще ви вдъхновят за промяна и ще изцелят душата ви!
от д-р Сюзън Дейвид
Един изцяло нов метод за справяне с емоциите! Метод, който ни показва как да се откачим от вредните мисловни модели, да осъзнаем по-добре емоциите си и да живеем в мир с тях, за да се наслаждаваме на взаимоотношенията си, да постигаме целите си и да живеем пълноценно точно сега.
Господстващата в съвременната медицина концепция се основава на представата, че биохимичните промени в човешкия организъм са и причина, и патогенетичен механизъм на развитието на болестите. Всички човешки заболявания се разглеждат именно през призмата на [...]
През последните години медицината започна да използва фармакотерапията като основен метод на лечение. Постепенно лекарите от лекуващи се превърнаха в предписващи лекарства. Необузданото използване на фармакотерапията в цял свят доведе не само до превръщането на [...]
Да започнем от самото начало. Какво представлява болката? Това е дразнене на болковите рецептори. Импулсът от рецепторите достига до сензорните области в кората на главния мозък по нерва и тогава ние усещаме болката. Връзката на самия [...]
Който избира позора, за да избегне войната, ще получи и позора, и войната
Чърчил е формулирал прекрасно следния закон: Който избира позора, за да избегне войната, ще получи и позора, и войната. Това изречение трябва да се напише със златен молив в [...]
Джордан Питърсън за преимуществата на Глупака
Трябва да знаете, че е полезно да заемате място в дъното на една йерархия. Това може да ви помогне да развиете благодарност и смирение. Благодарност, защото има хора, които ви [...]
Две разтърсващи истории, които показват мощната лечебна сила на надеждата и оптимизма
Понякога единственото, от което се нуждаем, е надежда. ИСТОРИЯТА НА ДЖО Когато бях студентка по медицина, се грижех за едно момченце на име Джо, което страдаше от рак в [...]
Истинското сърце на истинската жена е меко и нежно. Пълно с любов
Женското сърце е загадка. Жената може да бъде нетърпима и раздразнителна, ревнива и избухлива. Но всичко това е само обвивка, черупка, в която се крие истинското женско сърце. Истинското [...]
Тайната на семейното щастие е… щастливата жена
Mлад човек попитал един мъдрец: – Ти си мъдър човек, всички те уважават и те търсят за съвет. Моля те, кажи ми защо твоят семеен живот е толкова щастлив? Каква [...]
Ретроспекция
В известната си реч пред студентите от Станфордския университет, Стив Джобс казва: „Не можете да свържете точките, гледайки напред; можете да ги свържете само гледайки назад. Трябва да вярвате, [...]
Опасно е да служиш на двама господари
Древногръцкият философ Езоп има басня за един мъж, който имал жена и любовница. Човекът вече бил започнал да старее и да побелява. Съпругата, която също била на възраст, искала [...]
Умните не се обиждат, а правят изводи – 25 цитата от Агата Кристи
Един дълъг, изпълнен с емоции и превратности живот. Една изключителна личност, надарена с богато въображение, природна интелигентност и неизчерпаема страст към живота... Това е тя, Агата Кристи, неизбледняващата икона [...]
Има психологически тип хора, които със сигурност ще ви предадат
Това са страхливците. Не всеки предател е страхливец – понякога дори много силни и смели хора предават по някакви свои съображения: заради изгода, отмъщение или завист. Но всеки страхливец [...]
Подменя ли се виновникът за гастрита и язвената болест
В името на печалбите на фармацевтичните компании, започнаха да учат младите лекари, че за тези заболявания е виновна бактерията хеликобактер пилори. Точно тя, видите ли, предизвиквала развитието на гастрита и язвената болест. И подкрепят твърдението си с довода, че при тези болести я откриват в стомаха по-често, отколкото когато ги няма.