Ролята на генетиката по отношение на телесното тегло

Ролята на генетиката по отношение на телесното тегло

Още един факт, който разкрива ролята на генетиката по отношение на телесното тегло, е наблюдението, че определени етнически групи имат по-голяма предразположеност към затлъстяване, отколкото други. Ето два примера от по-сериозния край на спектъра, които са особено показателни.

Първият пример са индианците от племето пима, които не са индианци от Южна Азия, а местни американци, живеещи в пустините на Аризона в американския Югозапад. Те имат печалната слава на едни от най-пълните хора в света. Почти всички представители на тази етническа група, някои от които от стряскащо ранна възраст, стигат до затлъстяване, като повече от 50% страдат от диабет тип 2. При тях разпространението на диабет тип 2 е почти пет пъти по-високо, отколкото в другите части на Съединените Щати – една страна, която в наши дни безспорно е дълбоко потънала в собствената си криза със затлъстяването. Индианците пима обаче страдат от затлъстяване и свързаните с това заболявания от повече от 50 години! Същевременно, една група от племето пима – тези, които живеят в планината Сиера Мадре в Мексико – не проявяват никаква склонност към затлъстяване. Племето пима произхожда от региона на Аризона, но една част от тях по неизвестни причини в миналото са се преместили да живеят в Сиера Мадре. Тези две групи индианци генетично остават напълно еднакви. Защо тогава има такава огромна разлика в телесното им тегло и в честотата на метаболитните заболявания? Отговорът се крие в околната среда. Индианците, които живеят в Аризона, се наслаждават (дали това е точната дума?) на американския начин на живот, заедно с всичките му удобства и излишества. А онези, които населяват планината Сиера Мадре, все още живеят както са живели техните предци. Те са земеделска общност, все още обработват земята с животни, като тежкият физически труд до голяма степен е част от ежедневието им. И разбира се, начинът им на хранене е много по-различен от този на американските им братовчеди. Това е все едно да имаме машина на времето, която ни позволява да погледнем как са изглеждали аризонските пима, когато са живели в пустинята преди пристигането на европейските заселници.

Вторият пример идва не от самостоятелна етническа група, а от множество различни народи, които обитават тихоокеанските ост­рови на Полинезия. Процентът на затлъстяване сред населението на малкия остров Науру например (всъщност повечето от тихоокеанските островни нации са, в общи линии, малки островни държави) достига до 45%, като почти 95% от хората са с наднормено тегло. Тези цифри поставят населението на Науру в челните места на класацията за затлъстяване по света. Според Световната здравна организация девет от десетте страни или територии в световен мащаб с най-висок процент на затлъстяване сред населението са Полинезийските тихоокеански острови. Островите Кук оглавяват тази пагубна класация – повече от 50% от населението там е класифицирано като страдащо от затлъстяване. Науру, Палау, Самоа, Тонга и Маршалските острови не са много по-назад в това отношение. Със сигурност това са най-страдащите от затлъстяване страни в света. Защо е така?

Едно от привидните и логични обяснения се появява още щом човек надникне в Уикипедия или Гугъл. В културата на народите, населяващи тези райски острови, може би повече, отколкото където и да било другаде по света, е широко разпространено схващането, че по-голямото е по-красиво. Друг аргумент, който е идентичен с проблемите в начина на живот на индианците пима в Аризона, е, че типичните полинезийци консумират предимно вносни, свръхпреработени храни; физическото им натоварване е минимално, а достъпът до здравна грижа – отдалечен. Тези отговори обаче са твърде съмнителни, твърде елементарни. Много други култури също приемат радушно мантрата „голямото е красиво“. А предпочитанието към евтина преработена храна едва ли е уникално за американския Югозапад и за Южния Пасифик. Но все пак на фона на все по-преяждащия свят тези две групи хора се отличават. Какви са в такъв случай основните причини за техните проблеми и защо последиците са се оказали драстични точно за индианците пима и за полинезийците?

Макар и подробностите да са различни, основополагащите причини всъщност са едни и същи: хилядолетия наред хората и от двата региона са се адаптирали към променящото се наличие на храна в суровата (в случая с пима) или географски изолираната (при полинезийците) среда на живот и произтичащата от това необходимост от тежък физически труд за набавянето ѝ. Но в един момент, напълно неочаквано, поради събития изцяло извън техен контрол, е настъпила много бърза и драстична промяна в начина на хранене и начина на живот и на двете групи.

Много преди да имат контакт с европейците, индианците пима са живеели по бреговете на реките Хила и Солт Ривър, които в пустините на Югозапада са имали жизненоважно значение. Животът е бил много труден и онези индивиди, които са били по-доб­ре адаптирани към средата на живот, предлагаща епизодични периоди на изобилие или глад, са имали генетично предимство. Тези индивиди, които са били по-добре приспособени да ядат повече и да складират повече мазнини през периодите на изобилие, а след това да бъдат по-ефективни в изразходването на енергия по време на гладуване, са имали по-големи шансове за оцеляване. На свой ред гените, които са определяли тези важни за оцеляването характеристики, с много по-голяма вероятност са се предавали на децата. Това по същество е еволюция в действие – редица поколения индианци са преминавали през този стриктен генетичен подбор, в резултат на което се е получило едно население, прецизно адаптирано към живота в точно тази определена среда. През двайсетте години на 20-ти век обаче правителството на САЩ стартира проект за осигуряване на вода за напояване, което налага пос­трояването на водосборен язовир в горното течение на река Хила, преди тя да достигне земите на племето пима. Индианците губят своя основен източник на вода (а следователно и на храна) и стават зависими от хранителната милостиня на правителството. А това в повечето случаи са преработени продукти с високо съдържание на захар и рафинирано брашно – храна, която освен че е много по-калорична, няма нищо общо с традиционния начин на хранене на тези хора. И така, комбинацията от генетичните им особености и новия им начин на хранене води до бързото увеличаване на нивата на затлъстяване.

Колонизацията на Полинезийските острови се осъществява за период от почти три хилядолетия, като започва от Филипините и Нова Гвинея около 1500 г. пр.н.е., остров Самоа – през 800 г. пр.н.е., Хавай и Великденския остров – не по-рано от 900 г., и прик­лючва с Нова Зеландия, която е колонизирана през 1200 г. И това е истинско доказателство за силата на човешката воля, като се има предвид географската изолация на тези малки острови на фона на огромната територия на Южния Пасифик. Ранните полинезийци най-напред е трябвало седмици наред да плават с кану, а след това, пристигайки на малките Тихоокеански острови (някои дори атоли), е трябвало да намерят начин да преживяват и да се развиват. В този контекст да бъдеш пълен, със сигурност е означавало много повече от това да бъдеш красив – означавало е да имаш много по-голям шанс за оцеляване. Предвид географското им положение, островитяните, логично, формирали традиционни рибарски общности. Началото на глобализацията по тези места започва по времето на Втората световна война с разполагането на американски и британски авиационни бази, както и с разпространението на минното дело на някои от островите. С нея идва и вносът на западни храни. Първоначално те са били предназначени за съюзническите военнослужещи и миньорите. Но, както се случва по целия свят, вносните храни (свръхпреработени, за да издържат транспортирането) са много евтини и с високо калорийно съдържание, поради което бързо се харесват на полинезийците и стават част от хранителния им режим. Както и при примера с пима, средата на живот за полинезийците се променила рязко и драстично.

Защо обаче и индианците, и полинезийците са реагирали толкова крайно на тези промени? В крайна сметка много хора, включително вие и аз, ядат същите тези храни, без да се стига до крайни форми на затлъстяване.

Отговорът е, че повечето от нас са се приспособили към живот в континенталните равнини. Което означава, че в случай на глад или суша нашите предци са можели просто да се преместят на друго място и по този начин да смекчат „селекционния натиск“. Но ако сме застопорени на една определена територия, какъвто е случаят с племето пима, или сме географски изолирани като полинезийците, и следователно не бихме искали или е невъзможно да се преместим, вариантите са или бързо да се адаптираме, или да загинем.

Представете си за момент, че в уютната ни среда на живот внезапно настъпи рязка промяна, която изисква да можем да бягаме много бързо, защото в противен случай, да кажем, ще бъдем изядени от някакви бързо възпроизвеждащи се хищници с дълги крака и остри зъби. В този случай за кратко време бихме се превърнали в население с огромен брой скоростни бегачи, които след това ще предадат своите гени на следващото поколение и така нататък. Фактът, че индианците пима и полинезийците все още съществуват, означава, че достатъчно на брой изключителни индивиди са успели да се адаптират навреме. Те са се хранели достатъчно и са натрупвали мазнини по време на изобилие и ефективно са изразходвали енергията си по време на глад (или докато са гребели седмици наред през океана). Така са успели да оцелеят, за да предадат гените си на следващите поколения. И след само няколко поколения тези „изключителни“ гени са станали норма за това население.

Проблемът е, че докато в среда на живот от типа „изобилие–глад“ са давали предимство и са осигурявали оцеляване, тези гени са станали смъртоносни в настоящата среда от типа „изобилие–изобилие“.

Всички живи същества живеят според златното правило да бъдат колкото е възможно по-енергийноефективни, за да запазят калории за периоди на недостиг на храна и да се стремят да ядат колкото е възможно повече, когато има условия за това. Но кой ще хаби енергия да лови риба или да се занимава с животновъдство и земеделие, при положение че внезапно се е появил източник на по-евтина и калорична храна? Именно така, както изглежда, и при индианците, и при полинезийците се е получил убийственият двоен ефект: увеличаване на приема на наличните висококалорични храни (повече относно това ще говорим по-нататък в книгата) и намаляване на физическата активност. От което следват сериозните проблеми със затлъстяването и в двете общности.

Промоцията е валидна до 30 април 2025 г. при поръчка онлайн!

●●●

Авторът д-р Джайлс Йоу има над двайсетгодишен опит в изучаването на затлъстяването и мозъчните механизми за контрол на храненето. Той получава докторската си степен в Кеймбриджкия университет и участва в новаторски изследвания, които разкриват главните пътища, по които мозъкът контролира приема на храна. Настоящите му научни изследвания са фокусирани върху различията в тези мозъчни пътища при различните индивиди, както и върху влиянието на генетиката по отношение на хранителните ни навици.

Отговорите на огромен брой въпроси относно диетите, начина на хранене и механизма на затлъстяване ще научите от „Генетика и хранене“. Една увлекателна и изключително полезна книга, която всеки трябва да прочете. Всички факти, от които се нуждаете, за да установите здравословни взаимоотношения с храната и да откриете диетата, подходяща точно за вас.

от д-р Джайлс Йоу

Защо дебелеем? Защо някои хора са по-гладни от други? Кои биологични сили движат хранителното ни поведение? Защо много от популярните диети са подвеждащи и дори опасни?

Позовавайки се на най-новите научни открития и на собствените си генетични изследвания в Кеймбриджкия университет, д-р Джайлс Йоу, генетик с над двайсетгодишен опит в областта на затлъстяването, се заема със задачата да ни помогне да излезем от този омагьосан кръг.

Книги от д-р Лиса Ранкин

от д-р Лиса Ранкин

Медицината все още здраво стиска в ръцете си златния ключ към човешкото здраве и не приема идеята, че чрез мислите и емоциите си човек може да подобри здравословното си състояние или обратното – да се разболее. Но истината е, че всичко е в нашите ръце, в нашия могъщ ум.

В човешкия организъм е скрита огромна мъдрост, неподозирана сила, която може да твори чудеса. Просто трябва да му създадем подходящи условия за това.

от Джордан Б. Питърсън

Това не са книги от един психолог за психология. Нито са класическите книги за самопомощ и личностно развитие. Те са много повече от това. В тях си дават среща психология, философия, литература и религия. И един брилянтен ум.

съставител: Калина Петрова

Днес, в нашия сложен и безумен свят, повече от всякога имаме нужда от прости и мъдри думи, които да ни подскажат пътя, когато сме го изгубили, да запалят светлината, когато около нас е мрак, и да възпламенят любовта, когато сме забравили за нея. Защото тя е там, в сърцето!

„Най-важната истина може да откриеш с помощта на един прост разказ, както изгубената златна монета – на светлината на най-евтината свещ.“

САМО ДО 30.04.2025 - 30% ОТСТЪПКА ЗА ВСИЧКИ КНИГИ НА ИЗДАТЕЛСТВО ГНЕЗДОТО!ВИНАГИ БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА ЗА ПОРЪЧКА НАД 70 ЛВ. www.gnezdoto.bg

здраве

6 книги, които ни показват как да извървим пътя към здравето, младостта и дълголетието

вдъхновение

12 правила, които ще ни помогнат да не превърнем света в ад

мъдрост

Десет закона на щастието от мистична Индия

Как действа на организма приемът на лекарства

През последните години медицината започна да използва фармакотерапията като основен метод на лечение. Постепенно лекарите от лекуващи се превърнаха в предписващи лекарства. Необузданото използване на фармакотерапията в цял свят доведе [...]

Неизгодните постъпки често се превръщат в щастие, а изчислените предателства – в позор и нищета

В някои случаи изгодата е очевидна. Абсолютно ясно е как да постъпиш, за да е изгодно за теб. Но умните и чувствителни хора невинаги постъпват така. Невинаги извличат печалба. [...]

Ставаме по-добри, когато добротата ни е подложена на изпитание – мъдри думи за тежки моменти

Страданието е възможност, която съдбата ти предоставя – да се научиш на твърдост, да можеш да запазиш самообладание пред лицето на опасности и изпитания. За да израсне и да [...]

Ефектът на моралното оправдание – трик на мозъка, който ни убеждава, че можем да направим това, което искаме

Когато става въпрос за правилно и грешно, повечето от нас не се стремят към морално съвършенство. Ние просто искаме да се почувстваме достатъчно добри – а това сякаш ни [...]

Защо сляпото борене на калории може да ви подведе?

Трябва да се храним по-здравословно, трябва да мислим за храната, но трябва да спрем да броим калориите. Причината, поради която трябва да избягваме броенето на калориите, е, че това е несъвършена техника… [...]

10 признака, че имате твърде много стрес хормони

За мнозина изразът „под стрес съм“ е станал своеобразен отличителен знак, повод за гордост. Ние парадираме със своя стрес като доказателство, че сме ангажирани, ефективни и ценни за обществото. Но за много от нас понятието „стресиран“ всъщност означава, че много, наистина много се страхуваме.

Жертва ли сме на своите гени?

Още доказателства за идеята, че убежденията се превръщат във физиологически промени в тялото, идват от лабораториите на учените, които изследват онзи дял от молекулярната биология, наречен епигенетика – „контрол над [...]

МЪДРОСТ И ВДЪХНОВЕНИЕ

Мъдрост и вдъхновение

ПСИХОЛОГИЯ

Психология

ХРАНЕНЕ И ЗДРАВЕ

Хранене и здраве

РОДИТЕЛИ И ДЕЦА

Родители и деца

Go to Top