
Планината на битието

Планината на битието
Да се отказваме от всичко, от което всъщност не се нуждаем, ще ни позволи да напредваме с лекота, за да компенсираме годините и остаряването, което предполага животът.
Психологът и писател Хоан Гарига го обяснява много нагледно с планината като метафора за живота.
През първата половина от живота си ние изкачваме планината, завладени от дух за печалба. Трупаме познания, опит, приятелства, любов, професионални или интелектуални успехи, всякакъв тип притежания… След това, в средата на живота си, стигаме върха на планината и докато се наслаждаваме на гледката от нашата наблюдателница, крещим: „Тук съм! Постигнах всичко това!“.
Когато обаче преодолеем този връх, идва ред да се спуснем от другата страна на планината. Изморени от изкачването, силите ни са намалели и постепенно продължават да намаляват, докато слизаме.
Щом премине „екватора“ на живота, в тази втора част от пътуването мъдрият човек спира да трупа, за да започне да се освобождава. Малко по малко се освобождаваме от всичко безполезно, което тежи в раницата ни. Нуждаем се от все по-малко и вече надделява потребността да се движим с лекота. Докато накрая се разделяме и с последното нещо, което ни е останало – самия живот.
Хоан Гарига посочва, че е тъжно да виждаш хора, които слизат от планината с нагласата да печелят. Хора, които вместо да опростяват живота си и да се придържат към най-важното, като отдават първостепенно значение на времето, продължават да завладяват, да претендират, да пълнят бележника си със задачи и да изискват медали. Не оставят и не пускат.
Тези именно хора би следвало да се поучат от мъдростта на садху.
От какво можеш да се откажеш?
Има една немска комедия, в която двама приятели се хващат на бас и решават да се откажат от всичко, което имат. Те стоят голи, между четири стени, в продължение на сто денонощия, като имат правото да си възвръщат по едно нещо всеки ден, за да видят дали наистина се нуждаят от него.
Този филм ни подсети за една от класическите творби за самопомощ, издадена през 1994 г. – „Опрости живота си“. Авторката Илейн Сейнт Джеймс създава тази книга, след като в продължение на петнайсет години изнемогва от работа в своята агенция за недвижими имоти.
Претоварена от самоубийствен режим и график, пълен със „задачи за деня“, един уикенд тя се оттегля в някакво убежище, за да преосмисли живота си. Там съставя списък на всичко, което би могла да направи, за да опрости ежедневието си. Ето част от нейния списък:
♦ Да се премести в друг район, където наистина иска да живее, в по-малка къща, която да ѝ позволи да пести пари и време за поддръжка.
♦ Да смени работата си с дейност, която ѝ харесва много повече, дори това да доведе до намаляване на покупателната ѝ способност.
♦ Да продаде онази „проклета лодка“, която не използва, но пък ѝ носи куп главоболия.
♦ Да намали радикално необходимостта си от стоки и услуги.
♦ Да преосмисли навиците си по отношение на храната и покупките.
В заключение ви предлагаме да направите упражнението на Илейн Сейнт Джеймс. Точно както не е нужно да бъдете садху, за да пречистите живота си, така не е и необходимо да прекарате цял уикенд в някое убежище. Просто отделете един час за себе си. Уговорете си среща със своето „аз“ в някое кафене или парк, вземете тетрадка и нещо за писане и си направете списък на:
♦ Всички материални неща, от които можете да се откажете. Бихте могли да ги продадете или да ги подарите, освобождавайки по този начин време и пространство.
♦ Ненужни и безполезни харчове.
♦ Събирания и ангажименти, на които присъствате, но всъщност са ви неприятни. Връзки, които поддържате само по силата на инерцията.
♦ Ежедневни навици – гледане на телевизия, непрекъснато скролване в телефона и т.н. – такива, които не избирате съзнателно. Тоест онова, несъщественото, което правите на автопилот.
Веднъж след като сте идентифицирали всички неща, от които нямате нужда, може да почерпите вдъхновение от героите на филма, за който стана дума, и всеки ден да изхвърляте по едно нещо от този списък.
Правете това в продължение на сто дни и се убедете сами колко по-лек е станал животът ви.
Откъс от книгата НАМАСТЕ: ИНДИЙСКИЯТ ПЪТ КЪМ ЩАСТИЕТО, УДОВЛЕТВОРЕНИЕТО И УСПЕХА на Ектор Гарсия и Франсеск Миралес, издателство Гнездото
●●●
Двамата испански автори Ектор Гарсия и Франсеск Миралес със страст и изследователско любопитство изследват географията на щастието и дълголетието. Случайна среща между неуморния пътешественик, блогър и фотограф Ектор Гарсия и популярния писател, преводач и журналист Франсеск Миралес поставя началото на една уникална поредица, посветена на Япония, която постига феноменален успех по целия свят.
И след като запознават милиони читатели с тайнствените думи „икигай“ и „ичиго-ичие“, се отправят на поредното вдъхновяващо пътешествие – този път в мистична Индия, духовния резерват на човечеството.
Традиционният индуистки поздрав „Намасте“ – поздрав към свещеното в другия човек, ни напомня за божествената искра, която всеки носи в себе си. Авторите ни дават възможност да разберем какво се крие зад това толкова красиво послание и ни предлагат път за възстановяване на връзката с божественото, път към хармонията и благополучието.
„Намасте: Индийският път към щастието, удовлетворението и успеха“ от Ектор Гарсия и Франсеск Миралес
от Ектор Гарсия и Франсеск Миралес
Обръщайки се към хилядолетната мъдрост на Индия, в по-малко от 20 ключови понятия книгата очертава една пълна карта на щастието.
Ще научите как да загърбите страданието и стреса и да живеете изпълнени със здраве и енергия, как да пробудите своя творчески потенциал и да направите така, че законът на кармата да работи във ваша полза всеки ден.
от Ектор Гарсия и Франсеск Миралес
Икигай е тайната на японското дълголетие! Той е твоята причина да живееш, онази страст, която ти носи удовлетворение и радост, смисълът на твоето съществуване.
Ичиго-ичие е изкуството да превръщаш всеки миг от живота си в незабравима възможност – една вековна японска философия, променила живота на милиони!
от Джордан Б. Питърсън
Това не са книги от един психолог за психология. Нито са класическите книги за самопомощ и личностно развитие. Те са много повече от това. В тях си дават среща психология, философия, литература и религия. И един брилянтен ум.
от д-р Евгений Божиев
Една безценна книга, от която ще научите как е устроено тялото ви, по какви закони функционира и как да се справите с болките и неразположенията. Ще разберете повече за старостта и с какво са свързани болестите на напредналата възраст. И най-важното – как сами да се справите с тях и да направите тялото си послушно и здраво на всяка възраст.
Ще откриете лесни техники за справяне с конкретни заболявания, методи за премахване на болката в различни части на тялото, както и много общи принципи на здравето…
Днес съдбата на Индия е тя да се превърне в технологичен и бизнес лидер на бъдещето. Но ако изследваме историята на нейните мислители, ще видим, че тя винаги е била център на света. Когато в [...]
Да се отказваме от всичко, от което всъщност не се нуждаем, ще ни позволи да напредваме с лекота, за да компенсираме годините и остаряването, което предполага животът. Психологът и писател Хоан Гарига го обяснява [...]
Едно изключително интересно лично преживяване, разказано от млад предприемач от Бомбай, което ще ви накара да се замислите за личната си мисия в живота, за успеха и илюзиите, които го съпровождат… Дълго време бизнесът [...]
Истинското сърце на истинската жена е меко и нежно. Пълно с любов
Женското сърце е загадка. Жената може да бъде нетърпима и раздразнителна, ревнива и избухлива. Но всичко това е само обвивка, черупка, в която се крие истинското женско сърце. Истинското [...]
За разочарованието и гнева
Повече от десетилетие преди да дойда в Дхарамсала, бяхме с архиепископ Дезмънд Туту, в едно задръстване в Джаксънвил, Флорида. С право мога да кажа, че всъщност бях изключително любопитен [...]
Когато си гневен, спомни си тази притча
Притча, която ще те научи как да постигаш душевен покой... Един монах попитал учителя си как постига спокойствие и вътрешен мир. – Ще ти разкажа нещо – отговорил той. – [...]
Ако връзките ви се провалят, помислете дали не държите другия под ключ
Представете си, че сте ми дошли на гости. Прекарваме си чудесно: пием ароматен чай, хапваме си бонбони и си говорим за живота. Отпуснали сте се в креслото и се [...]
Времето също е крадец. То неусетно краде онова, което сме спестили и умножили
Един човек бил обран от крадец. Крадецът влязъл в къщата му и открил парите, които стопанинът събирал от няколко години. Спестявал, записвал си на листче, ограничавал се във всичко. [...]
Джордан Питърсън: Въведете идеален ред в собствения си дом, преди да критикувате света
Разгледайте житейската си ситуация. Започнете от малките неща. Възползвате ли се напълно от възможностите, които животът ви предлага? Давате ли най-доброто от себе си в работата си, или се предавате [...]
Жертва ли сме на своите гени?
Още доказателства за идеята, че убежденията се превръщат във физиологически промени в тялото, идват от лабораториите на учените, които изследват онзи дял от молекулярната биология, наречен епигенетика – „контрол над [...]
12 правила, които ще ни помогнат да не превърнем света в ад
Западните медии наричат Джордан Питърсън „един от най-значителните съвременни мислители“ и „най-влиятелният интелектуалец на западния свят“, а милиони млади хора са вдъхновени от личността и словото му. В своите „12 правила за живота“ прочутият [...]
Благодарим ти, Агата Кристи, благодарим ти за книгите и за житейската мъдрост!
Всички знаем името на Агата Кристи. Всички сме осъмвали с нейните заплетени истории. Но какво знаем за човека Агата Мери Клариса? Аз например не знаех абсолютно нищо освен широко известните [...]
Всеки може да бъде твой учител, независимо дали го харесваш или не!
Когато Учителят бил на смъртното си ложе, най-добрите му ученици и последователи се събрали около него, за да чуят последните му слова и напътствия. Един от по-младите възпитаници се приближил [...]