
За разочарованието и гнева

За разочарованието и гнева
Повече от десетилетие преди да дойда в Дхарамсала, бяхме с архиепископ Дезмънд Туту, в едно задръстване в Джаксънвил, Флорида. С право мога да кажа, че всъщност бях изключително любопитен да разбера как един дълбоко духовен човек и морален лидер шофира в задръстване.
Малко по-рано с него провеждахме интервю, седнали до езеро с алигатори, като си клатехме краката опасно близо до „гладната“ вода. След това се отбихме в ресторанта „Бостън Маркет“, за да обядваме набързо, където архиепископът непрекъснато се спираше, за да поздрави всеки един служител. Те пък бяха във възторг от новия си знаменит клиент, поръчал пилешко и картофено пюре. След обяда тръгнахме към университета, където архиепископът беше поканен за гост-лектор, и докато аз продължавах с интервюто, той шофираше. Опитвах се да използвам всеки момент от възможността да съм до него, за да събера още някой скъпоценен камък от мъдростта му. Говорехме за възвишени философии и теологични доктрини, но в действителност всичко, което исках да знам, беше как духовните му практики и вярвания се отразяват на ежедневните му взаимодействия, като например да караш в час пик.
Внезапно една кола пред нас рязко навлезе в нашето платно и архиепископът трябваше веднага да отбие, за да не я удари.
– На пътя понякога има наистина изумителни шофьори! – каза той с раздразнение и се изхили, клатейки глава.
Попитах го какво минава през ума му в моменти като този и той отвърна, че си мисли как може би шофьорът кара към болница, защото жена му ражда, или пък отива при тежко болен роднина.
Ето, архиепископът също бе реагирал с неизбежната и неконтролируема изненада, която е сред инстинктивните ни реакции, но после, вместо да хване черния път на гнева, пое по магистралата на хумора, приемането и дори състраданието. И проблемът си отиде: без пушилка, без жлъчен привкус, без повишено кръвно налягане.
Често си мислим за страха и за гнева като за две отделни емоции, затова се изненадах, когато Далай Лама направи връзка между тях:
– Където има страх, ще дойде и разочарование. Разочарованието води до гняв. Виждате ли, страхът и гневът са много близки.
По-късно научих, че гледната точка на Далай Лама се подкрепя от съвременната биология. Страхът и гневът са двата стожера на естествените ни реакции, когато се приготвяме да бягаме (страх) или да се бием (гняв).
Когато по-късно отидохме в Тибетското детско селище, за да празнуваме рождения му ден, децата задаваха различни въпроси на Далай Лама. Един от по-големите ученици попита: „Ваше Светейшество, как контролирате гнева в ежедневието си?“
Архиепископът започна да се кикоти, не просто да се смее, а сякаш почти се задушаваше от смях. Явно много се забавляваше с темата за проблемите, които гневът поставя дори пред светите хора.
– Когато преди се ядосвах, направо крещях – каза Далай Лама, като призна, че дори Бодхисатвата на състраданието може да си изпусне нервите. И децата се разсмяха. – Ето ви една история. Беше 1956-а или 1957-а, аз бях на двайсет и няколко години. Тогава карах една стара кола, която преди това беше на 13-тия Далай Лама. По това време в Лхаса почти нямаше автомобили, понеже в онези години в Тибет нямаше пътища, по които да дойде превозно средство отвън – само къси участъци вътре и около града. Та тази кола беше пренесена на части и сглобена на място. Един от шофьорите умееше да я ремонтира, когато се развали, а това се случваше доста често. Един ден беше легнал под колата да я поправя и тогава аз отидох при него за нещо. Като излизаше изпод колата, си удари главата в бронята. И толкова се разгневи, че си удари главата още няколко пъти. Бум, бам, тряс – тук Далай Лама, за голяма радост на децата, разигра сценка сякаш си удря главата във въображаемата кола. – Ето това е гняв. Каква полза имаме от него? Причината, по която си изпусна нервите, беше, че си удари главата. Обаче после си я удари нарочно още няколко пъти, като си причиняваше още болка. Това е глупаво. Когато се появи гняв, ние мислим за причината, която го е провокирала. А ако се замислим какъв ще е резултатът от гнева ни, виждаме, че той е безполезен. С какво би ни помогнало ядосаното лице или крясъците ни?
Неврологът Даниъл Сийгъл обяснява, че когато сме много ядосани, или, както казваме, „ни падне пердето“, тогава загубваме ползите от критичното мислене в кортекса на мозъка. В резултат префронталният кортекс, който е важен за регулирането на емоциите, както и за моралните преценки, спира да осъществява контрол над емоционалната лимбична система. На шофьора на Далай Лама му е паднало пердето и като следствие той е действал по доста глупав начин, причинявайки си още повече болка. Тази сцена е комична, но е напълно обичайна – на всички ни се е случвало подобно нещо. Но каква е алтернативата на това „падане на пердето“?
След разказа си Далай Лама направи тънката, но много мъдра връзка между страха и гнева, като обясни как в основата на гнева стои страхът. Обикновено разочарованието и гневът идват, когато се почувстваме засегнати или когато изпитаме болка. Шофьорът, който си удря главата, е очевиден пример. Освен физическата болка можем да изпитваме и емоционална болка – тя е дори по-често срещана. Искали сме нещо, но не сме го получили – например уважение или добро отношение; или пък сме получили нещо, което не сме искали – неуважение или критика. Под този гняв, казва Далай Лама, стои страхът, че няма да получим това, което искаме, че не сме обичани, че не ни уважават или че сме „изключени“ от събитията.
Един начин да преодолеем гнева е да се попитаме: „Коя е болката, която предизвика гнева ми, кой е страхът, свързан с него?“ Психолозите често наричат гнева вторична емоция, защото той идва като защитен механизъм след заплаха. Когато можем да разпознаем и назовем страха – как и от какво се чувстваме заплашени, тогава ще бъдем способни да смекчим гнева.
Но трябва да сме готови да признаем уязвимостта си. Често се срамуваме от тези страхове и болки, мислим си: „Ако бях неуязвим, никога нямаше да изпитам болка.“ Но това, както казва архиепископът, не е в природата на човека. Ако можем да изпитваме доброта и състрадание към себе си, ако можем да признаем, че се страхуваме, че ни боли, че сме заплашени, значи можем да изпитаме състрадание и към другите – вероятно дори и към тези, които са предизвикали гнева ни.
Откъс от КНИГАТА НА РАДОСТТА: ТРАЙНО ЩАСТИЕ В СВЯТ НА ПРАМЕНИ на Негово Светейшество Далай Лама и архиепископ Дезмънд Туту, издателство Гнездото
●●●
Двама духовни гиганти, двама носители на Нобеловата награда за мир и един вечен въпрос: Как да открием радостта пред неизбежното страдание на живота?
„Книгата на радостта“ ще ви направи съпричастни към една изумителна среща на двама стари приятели, която въвлича в задълбочен диалог две от най-големите вероизповедания в света: християнството и будизма. Един откровен и смислен разговор за прошката и смирението, за доброто и злото, за състраданието и благодарността.
Седем дни, изпълнени със смях и сълзи, през които двамата духовни учители се взират в бездната и отчаянието на нашето време, за да отговарят на въпросите, които вълнуват всеки човек.
Негово Светейшество Далай Лама е преживял повече от 50 години изгнание, а архиепископ Дезмънд Туту – дългите години на апартейда, изпълнени с прекършващо волята насилие и потисничество …
от Далай Лама и Дезмънд Туту
През април 2015 г. архиепископ Туту пътува до дома на Далай Лама в Дхарамсала, Индия, за да отпразнуват заедно 80-ия рожден ден на Негово Светейшество и да създадат тази книга като дар за всички хора.
Един откровен и смислен разговор на двама духовни гиганти, които споделят своите лични истории и трудно извоювана мъдрост.
от Джордан Б. Питърсън
Това не са книги от един психолог за психология. Нито са класическите книги за самопомощ и личностно развитие. Те са много повече от това. В тях си дават среща психология, философия, литература и религия. И един брилянтен ум.
от Агата Кристи
Тази книга е невероятна среща с една изключителна, неповторима личност. Пътят на Агата Кристи е изпълнен с радости и скърби, с премеждия и триумфи, но винаги – с оптимизъм и жажда за живот!
Тя ще ви зарази със своя оптимизъм, ще ви помогне да преосмислите собствените си тревоги и неволи и ще ви вдъхне кураж и нова страст към живота!
Най-интересната книга на великата писателка!
от Ектор Гарсия и Франсеск Миралес
Икигай е тайната на японското дълголетие! Той е твоята причина да живееш, онази страст, която ти носи удовлетворение и радост, смисълът на твоето съществуване.
Ичиго-ичие е изкуството да превръщаш всеки миг от живота си в незабравима възможност – една вековна японска философия, променила живота на милиони!
Искаме да ви припомним мъдрите слова на двама духовни гиганти, които звучат особено актуално в това тежко за целия свят време – време, в което човечеството се сблъска с небивало изпитание и сякаш притихна пред [...]
Никой не е роден жесток, с идеята да върши зло. Но заради определени обстоятелства сега той не ме харесва и ме е ударил. Може би моето поведение или отношение, или дори изражението на лицето ми [...]
Повече от десетилетие преди да дойда в Дхарамсала, бяхме с архиепископ Дезмънд Туту, в едно задръстване в Джаксънвил, Флорида. С право мога да кажа, че всъщност бях изключително любопитен да разбера как един дълбоко [...]
Който е бил на дъното и е успял да изплува към светлината, той получава всичко
За Ог Мандино възходът започнал минута след като решил да се застреля. Той бил в окаяно положение, буквално на дъното: потънал в дългове, семейството му се разпаднало, живеел в [...]
Ще познаете какъв е един човек по държанието му, когато има временна власт над вас
Случва се някой човек да усети, че има власт над вас. Тогава той започва да упражнява тази власт толкова очевадно, че ви къса нервите. Буквално издевателства – не мога [...]
Най-важното е да имаш противотежест, която да ти позволи да се изправиш
Могат да ви ограбят и да ви причинят значителни щети… Могат да ви превият до земята. Но докато имате вътрешна пружинка, ще се изправяте отново. Докато притежавате жизнена сила. [...]
Далай Лама: Опрощението е единственият начин да се изцелим и да се освободим от миналото
Никой не е роден жесток, с идеята да върши зло. Но заради определени обстоятелства сега той не ме харесва и ме е ударил. Може би моето поведение или отношение, или [...]
Когато обичаш, не виждаш старостта…
Ремарк обичал безумно Марлене Дитрих. Измъчвал се, страдал, вълнувал се, пишел ѝ най-нежните писма… и в същото време се карал, дори се биел с любимата си – такава страст [...]
Една удивителна история, която ще преобърне представите ви за здравето и дълголетието
Замисляли ли сте се някога за това дали чувствате близката подкрепа на общността от хора, които обичате? Вероятно не. А би трябвало. Оказва се, че самотата може да бъде [...]
Ефектът на моралното оправдание – трик на мозъка, който ни убеждава, че можем да направим това, което искаме
Когато става въпрос за правилно и грешно, повечето от нас не се стремят към морално съвършенство. Ние просто искаме да се почувстваме достатъчно добри – а това сякаш ни [...]
Джордан Питърсън: Бъдете благодарни въпреки страданието
Когато скърбим за нечия загуба, дълбоко в себе си ние вземаме решението, че въпреки всичко животът на този човек е бил ценен. Може би това е отражение на едно [...]
Ретроспекция
В известната си реч пред студентите от Станфордския университет, Стив Джобс казва: „Не можете да свържете точките, гледайки напред; можете да ги свържете само гледайки назад. Трябва да вярвате, [...]
Трите въпроса, в чиито отговори е скрита цялата мъдрост на света
Живял някога един цар. Всичко си имал – голямо и богато царство, пълна хазна, предани съветници, красива жена и прекрасни деца. Той често размишлявал върху живота и света и години [...]