Джордан Питърсън: Бъдете благодарни въпреки страданието

Джордан Питърсън: Бъдете благодарни въпреки страданието

Когато скърбим за нечия загуба, дълбоко в себе си ние вземаме решението, че въпреки всичко животът на този човек е бил ценен. Може би това е отражение на едно още по-фундаментално решение: че въпреки всичко животът си струва да се живее.
Благодарността следователно е смелият и съзнателен опит да бъдем признателни пред лицето на житейските катастрофи.
Струва ми се, че правим точно това, когато се събираме с цялото си семейство за празници, сватби или погребения. Обикновено това са деликатни и сложни ситуации. Във въздуха витае едно парадоксално напрежение, което изцежда силите. Ние държим да сме около хората, които познаваме и обичаме; изпитваме радост от това, че ги има и че са близо до нас, но винаги искаме от тях нещо повече. Неизбежно изпитваме разочарование както едни от други, така и от себе си.
 
На всяко семейно събиране има напрежение между топлотата, която изпитвате, общите преживявания и спомени, и тъгата, която неизбежно ги съпътства. Виждате роднини, изпаднали в лошо положение или поели по път, който само ще им навреди. Други са остарели, изгубили са здравето и предишната си жизненост (тази гледка помрачава спомените, в които същите тези хора са млади и енергични; преживявате двойна загубила и в минало, и в настояще време). Всичко това е болезнено за осъзнаване. И все пак основното заключение е следното: „Хубаво е, че сме заедно, че можем да хапнем, да се видим и да си поговорим – и най-важното, всички заедно да отбележим празника или да посрещнем трагедията“. И всеки се надява: „Останем ли сплотени, може би ще успеем да се справим“. Когато се събирате с близките си при тъжни поводи, вие вземате същото фундаментално решение: „Въпреки всичко е хубаво, че сме заедно и че можем да се опрем един на друг“. Това е нещо безкрайно положително.
 
Същото се отнася и за отношенията с децата. През последните десетилетия най-голямата мъка в живота ми е свързана с дъщеря ми, която се бореше с тежки здравословни проблеми през детските, юношеските и част от зрелите си години. Децата са създания с невероятен потенциал, способни да развиват удивителни, продуктивни и все по-големи умения и независимост. Но когато са на три, четири или пет години (та дори на петнайсет или двайсет и пет), в тях има нещо изключително крехко. И усещането за тази крехкост никога не напуска съзнанието на родителя, ако е била дълбоко преживяна (което неминуемо се случва при отглеждането на малки деца). Всичко това е част от радостта (и болката) да имате деца. Болката е свързана със сигурния факт, че някой ще се възползва от тази крехкост. При все това си мислех, че ако се опитам да я изкореня от децата си, заедно с нея ще унищожа и нещо, за което съм благодарен. Помня как тези мисли минаваха отчетливо през ума ми, когато синът ми беше на три години и беше безкрайно забавен и сладък. Но на три е нормално да си крехък. Той непрекъснато се спъваше, удряше си главата в ръбовете, падаше по стълбите или се спречкваше с другите деца. Както си играеше на паркинга пред супермаркета, изведнъж нещо привличаше вниманието му и той изчезваше за кратко. А това не е най-умното поведение на място, пълно с коли. В децата има някаква неоспорима уязвимост, която ви държи будни и предизвиква съзнателното желание да ги предпазите, но от друга страна, искате да поощрявате тяхната независимост и да ги подтиквате да изследват света, защото така ги правите по-силни. Уязвимост е и това да се ядосвате на живота заради неговата крехкост и да проклинате съдбата за това, че двете вървят ръка за ръка.
 
Изпитвам същото, когато се замислям за родителите си. Те остаряват. Когато остаряват, хората все повече заприличват на себе си. И двамата ми родители са с твърд характер. На петдесет години бяха такива, каквито са, а сега – още повече. Всеки от тях има своите ограничения и предимства (като вторите дори са необходимо условие за първите). Сега са на осемдесет и са изключително придирчиви. Понякога е доста изнервящо да се занимаваш с нечии претенции. И тогава си казваш: „Нямаше ли да е по-добре, ако не бяха такива?“. Но не го мис­ля за родителите си повече, отколкото хората по принцип го мислят едни за други. В никакъв случай не ги критикувам. И съм сигурен, че самите те (както и много други хора) се чувстват по същия начин спрямо мен. Не забравяйте, че тази придирчивост, крехкост и ограниченост на възрастните ни родители, също както при децата, са неделима част от онова, заради което ги обичаме.
 
Може да обичате хората въпреки тяхната ограниченост, но освен това ги обичате тъкмо заради нея. Това е важно да се разбере. Защото помага да осъзнаете, че има много неща, за които да бъдете благодарни. Независимо от факта, че светът е едно доста мрачно място и всеки от нас има своите мрачни кътчета в душата си, ние виждаме един в друг уникално съчетание от реалност и възможност, което е истинско чудо – чудо, което може да се разкрие истински в онези наши взаимоотношения, които се опират на доверието и любовта. Това е нещо, за което смело можете да бъдете благодарни. Това е нещо, в което ще откриете частица от противоотровата срещу безд­ната и мрака.
 
Бъдете благодарни въпреки страданието.

 


Откъс от книгата ОТВЪД РЕДА: ОЩЕ 12 ПРАВИЛА ЗА ЖИВОТА на д-р Джордан Б. Питърсън, издателство Гнездото

Във времена на нестабилност и страдание Питърсън ни напомня, че има източници на сила, от които всички можем да черпим: прозрения, заимствани от психологията, философията и най-великите митове и истории на човечеството. Опирайки се на трудно извоюваните истини на древната мъдрост, както и на дълбоко лични уроци от собствения си живот и клинична практика, Питърсън предлага още 12 нови принципа, които да насочат читателите към по-смел, истински и смислен живот.

Промоцията е валидна до 31 декември 2024 г. при поръчка онлайн!

●●●

Талантът на Джордан Питърсън като оратор и смелостта му да изразява мислите си го направиха изключително популярен в целия свят. Той е определян като „един от най-значителните съвременни мислители“ и „най-влиятелният интелектуалец на западното общество“, а милиони хора са вдъхновени от личността и словото му. На лекциите и публичните му изяви се стичат десетки хиляди, последователите му в YouTube вече са 5 милиона души, в Twitter – 2,5 милиона, в Instagram – 3,5 милиона, а видеоклиповете, създадени от негови почитатели, които циркулират в мрежата, наближават милиард.

от Джордан Б. Питърсън

Това не са книги от един психолог за психология. Нито са класическите книги за самопомощ и личностно развитие. Те са много повече от това. В тях си дават среща психология, философия, литература и религия. И един брилянтен ум.

Емоционална пластичност | д-р Сюзън Дейвид

от д-р Сюзън Дейвид

Един изцяло нов метод за справяне с емоциите! Метод, който ни показва как да се откачим от вредните мисловни модели, да осъзнаем по-добре емоциите си и да живеем в мир с тях, за да се наслаждаваме на взаимоотношенията си, да постигаме целите си и да живеем пълноценно точно сега.

Книги от д-р Лиса Ранкин

от д-р Лиса Ранкин

Медицината все още здраво стиска в ръцете си златния ключ към човешкото здраве и не приема идеята, че чрез мислите и емоциите си човек може да подобри здравословното си състояние или обратното – да се разболее. Но истината е, че всичко е в нашите ръце, в нашия могъщ ум.

В човешкия организъм е скрита огромна мъдрост, неподозирана сила, която може да твори чудеса. Просто трябва да му създадем подходящи условия за това.

 Ефектът на теломерите | д-р Елизабет Блекбърн, д-р Елиса Епъл

от д-р Елизабет Блекбърн – лауреат на Нобелова награда за откритията си в областта на стареенето и д-р Елиса Епъл – здравен психолог

Процесът на стареене може да се забави и дори да се обърне! Първата книга, която на достъпен език обяснява как стареем и как с малки промени в ежедневието и мисленето си можем да изглеждаме по-млади и да се чувстваме така!

САМО ДО 31.12.2024 - 30% ОТСТЪПКА ЗА ВСИЧКИ КНИГИ НА ИЗДАТЕЛСТВО ГНЕЗДОТО!ВИНАГИ БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА ЗА ПОРЪЧКА НАД 70 ЛВ. www.gnezdoto.bg

здраве

6 книги, които ни показват как да извървим пътя към здравето, младостта и дълголетието

вдъхновение

12 правила, които ще ни помогнат да не превърнем света в ад

мъдрост

Десет закона на щастието от мистична Индия

Джордан Питърсън: В добре функциониращите общества главният показател за статуса е компетентността. Не властта!

Предлагаме ви няколко мисли от великолепната книга на д-р Джордан Питърсън „12 правила за живота: Противоотрова срещу хаоса“, която слага пръст в раните на днешния свят, за да ни покаже пътя [...]

Жертва ли сме на своите гени?

Още доказателства за идеята, че убежденията се превръщат във физиологически промени в тялото, идват от лабораториите на учените, които изследват онзи дял от молекулярната биология, наречен епигенетика – „контрол над [...]

Джордан Питърсън: Въведете идеален ред в собствения си дом, преди да критикувате света

Разгледайте житейската си ситуация. Започнете от малките неща. Възползвате ли се напълно от възможностите, които животът ви предлага? Давате ли най-доброто от себе си в работата си, или се предавате [...]

МЪДРОСТ И ВДЪХНОВЕНИЕ

Мъдрост и вдъхновение

ПСИХОЛОГИЯ

Психология

ХРАНЕНЕ И ЗДРАВЕ

Хранене и здраве

РОДИТЕЛИ И ДЕЦА

Родители и деца

Go to Top