
Как да помолим правилно съдбата да ни дари желаното?

Как да помолим правилно съдбата да ни дари желаното?
Да седиш в ъгъла и да плачеш на чуждия празник, е лоша стратегия. Във вихъра на веселбата никой няма да те забележи. Не защото хората са лоши – просто те не виждат онзи, който мълчи и тъжно седи в ъгъла без подарък. Само че не бива да се възмущаваме от чуждата радост и да проклинаме другите като злата магьосница, която не са поканили на празника – тогава всички ще се убедят, че съвсем правилно не са ни поканили. Да викаме „Вие сте крадци и мошеници, затова имате всичко!“, да се оплакваме и да разказваме за нещастията си, е напълно погрешна стратегия, която няма да ни донесе нищо. Е, може и да получим нещо, като развалим настроението на всички. А може и да не получим.
Как да помолим правилно съдбата и живота да ни дарят желаното?
Ами изобщо не бива да молим, както пише Булгаков. В смисъл, че не бива да измолваме. Може би дори не трябва да мислим за това. Трябва да се задоволяваме с онова, което имаме, и да не гледаме в чуждото, а по-скоро добронамерено да поздравим другите за хубавия ден и за богатия улов. Ето това е добра стратегия. Макар че хората, които я прилагат, не го правят нарочно – те просто са такива: добронамерени и ведри, но временно изпаднали в затруднение.
Ето какво се случи веднъж в една от социалните мрежи. На Нова година някой беше разказал за даровете на съдбата, които е получил за празника. И под неговия разказ една жена написа следното: „Ах, каква прекрасна история! Колко е хубаво, че бедното момченце е получило подаръци! Супер! И при нас тази Нова година се очертава да е оскъдна, мъжът ми загуби работата си, а имаме големи кредити, трябва да ги погасяваме. Не успяхме да купим подаръци на децата и разни вкусни неща. Но имаме цяла тенджера с борш, ще изпържа и картофки с мас – зачервени, ароматни, с лук. Ще отпразнуваме Нова година прекрасно! После всичко ще се оправи и ще си купим каквото трябва. Така стоплихте душата ми!“. Ето такъв беше коментарът ѝ, оптимистичен и позитивен.
А друга жена ѝ отговори: „Ох, ама ние с вас живеем в един град, погледнах страницата ви – какво съвпадение! Знаете ли, просто имам излишък от сладкиши и разни вкуснотии, и то много. Подариха ми ги, а децата вече са големи, пък аз не ям сладко в такива количества. Пишете ми на коя улица живеете и днес ще ви донеса и почерпка, и подаръци за децата. Тъкмо се чудех какво добро да направя на Нова година!“. И го направи.
Това е цялата история, много хубава и поучителна. Защото животът е устроен точно така:
в края на краищата подаръци и гощавка получава онзи, който е добронамерен и жизнерадостен. Който не моли за нищо, не проси и не мрънка. И умее да се радва за другите. Не се отчайва и не мълчи мрачно в ъгъла. Да напишеш нещо хубаво и оптимистично в интернет, също е подарък, нали?
Тази история не е просто за щастливата случайност. Тя е за щастливата закономерност. За това как е правилно да се държим, ако засега живеем трудно. Не е лесно човек да запази добродушието и ведростта си, не е лесно и да общува, ако е затънал в проблеми и няма празнично настроение. Но точно такива хора привличат симпатиите на съдбата. И животът им поднася неочаквани подаръци. А после силите им се възвръщат и нещата се подреждат. Пожелавам същото и на всички вас…
Когато пораснем, спираме да вярваме в чудеса. А трябва не само да вярваме в тях, но и да ги създаваме сами. Можем да се погрижим за близък човек, да следваме мечтата си или просто да правим добро и да даряваме на хората около нас любов и подкрепа. Всеки нов ден ни предоставя шанс да сътворим едно малко обикновено чудо. Важното е да не пропускаме този шанс.
Книгата „Обикновено чудо“ ще ви напомни кое е истински важното в живота, ще ви подкрепи в трудни моменти и ще ви върне изгубената вяра в чудесата!
Пригответе се за една изцеляваща среща с разказите на Анна Кирянова.
●●●
Анна Кирянова е известен руски психотерапевт и професионален философ, писател и автор на уникални методи за решаване на психологически проблеми. Има висше философско образование и втора специалност „психологическо консултиране и психология на личността“.
Дълбоките и мъдри истории на Анна Кирянова са вдъхновили хиляди читатели и са им помогнали да погледнат на света по нов начин. Нейната философия е, че позитивните хора невинаги са в състояние сами да разпознаят в себе си положителната енергия. Затова е необходима помощта на специалист, който знае как да „извади“ всичко хубаво и добро, което човек носи в себе си, и да накара това добро да работи в негова полза.
от Анна Кирянова
Как да живеем? Да приемем ли Съдбата, или да се борим с нея? Как да обичаме и да градим отношенията си с другите? Как да бъдем щастливи? Каква е личната ни мисия? Как да преживеем труден период от живота си? Как да започнем да ценим и уважаваме самите себе си?
Две честни и мъдри книги от един опитен психолог. Над 300 прекрасни истории, които ще ви стоплят, ще ви подскажат решение, ще ви вдъхновят за промяна и ще изцелят душата ви!
от д-р Кели Макгонигъл
Две практически ръководства, основани на авангардни научни изследвания!
Авторът e доктор на науките, психолог, преподавател в Станфордския университет и автор на два от най-популярните курсове в Станфорд – „Наука за силата на волята“ и „Новата наука за стреса“.
Книги, които ще ви помогнат сами да управлявате съдбата си!
съставител: Калина Петрова
Днес, в нашия сложен и безумен свят, повече от всякога имаме нужда от прости и мъдри думи, които да ни подскажат пътя, когато сме го изгубили, да запалят светлината, когато около нас е мрак, и да възпламенят любовта, когато сме забравили за нея. Защото тя е там, в сърцето!
„Най-важната истина може да откриеш с помощта на един прост разказ, както изгубената златна монета – на светлината на най-евтината свещ.“
от д-р Елизабет Блекбърн – лауреат на Нобелова награда за откритията си в областта на стареенето и д-р Елиса Епъл – здравен психолог
Процесът на стареене може да се забави и дори да се обърне! Първата книга, която на достъпен език обяснява как стареем и как с малки промени в ежедневието и мисленето си можем да изглеждаме по-млади и да се чувстваме така!
За един предприемач настъпили трудни времена. Нямал клиенти, трябвало да изплаща кредити, партньорът му излязъл от бизнеса и взел каквото още можело да се вземе. Налагало се да работи здраво, за да успее поне да [...]
Имате ли Велика Мечта? Или поне Голяма Мечта? О, това е прекрасно. Лошото е само, че тази мечта не се сбъдва толкова време. Понякога човек се натъжава и си казва: „Ех, ако мечтата ми се [...]
Ремарк обичал безумно Марлене Дитрих. Измъчвал се, страдал, вълнувал се, пишел ѝ най-нежните писма… и в същото време се карал, дори се биел с любимата си – такава страст кипяла помежду им… Накрая се [...]
10 признака, че имате твърде много стрес хормони
За мнозина изразът „под стрес съм“ е станал своеобразен отличителен знак, повод за гордост. Ние парадираме със своя стрес като доказателство, че сме ангажирани, ефективни и ценни за обществото. Но за много от нас понятието „стресиран“ всъщност означава, че много, наистина много се страхуваме.
Ефектът на моралното оправдание – трик на мозъка, който ни убеждава, че можем да направим това, което искаме
Когато става въпрос за правилно и грешно, повечето от нас не се стремят към морално съвършенство. Ние просто искаме да се почувстваме достатъчно добри – а това сякаш ни [...]
Лесно е да презираш чуждото страдание
Лесно е да го смяташ за преувеличено, като в същото време се хвалиш със своята издръжливост – макар че каква издръжливост е това, ако теб лично нищо не те [...]
Защо се късат невидимите нишки, които ни свързват с любимите ни хора
Невидими връзки ни свързват с онези, които са ни скъпи и близки. С онези, които обичаме. Независимо за каква любов става дума – за страстна, братска, приятелска или любов [...]
Как действа на организма приемът на лекарства
През последните години медицината започна да използва фармакотерапията като основен метод на лечение. Постепенно лекарите от лекуващи се превърнаха в предписващи лекарства. Необузданото използване на фармакотерапията в цял свят доведе [...]
Понякога трябва просто да благодарим и да се разделим
Живял някога един човек. Той бил любознателен и търсещ, искал да опознае света. И тръгнал на път. Минавал през различни земи, през гори и планини. Веднъж, пресичайки една гора, на [...]
Подменя ли се виновникът за гастрита и язвената болест
В името на печалбите на фармацевтичните компании, започнаха да учат младите лекари, че за тези заболявания е виновна бактерията хеликобактер пилори. Точно тя, видите ли, предизвиквала развитието на гастрита и язвената болест. И подкрепят твърдението си с довода, че при тези болести я откриват в стомаха по-често, отколкото когато ги няма.
За чудото на Рождество
Веднъж в нощта преди Рождество дядо Талиб седял и си кърпел валенките. Те били много стари, като самия Талиб. Той не знаел нищо за Рождество. Както сам казвал, било [...]
Представете си какви бихте могли да бъдете и целенасочено се стремете към това
Здравата, енергична и преди всичко честна личност ще признае грешките си. Тя доброволно ще се откаже от остарелите идеи, разбирания и навици, които пречат на по-нататъшното ѝ израстване и [...]
Планината на битието
Да се отказваме от всичко, от което всъщност не се нуждаем, ще ни позволи да напредваме с лекота, за да компенсираме годините и остаряването, което предполага животът. Психологът и [...]