Истинската рецепта за дълголетие и здраве можем да научим от баба
Истинската рецепта за дълголетие и здраве можем да научим от баба
Moята баба Спасуна живя до 97 години. Почина леко в съня си. Не страдаше от тежки заболявания, нямаше високо кръвно, носеше очила само за четене. За височина си от 161 сантиметра тежеше 57 килограма, без нито един ден от живота си да е била на диета. Според нея, гладуването е „пълна глупост, с която момичетата изтезават тялото си и не умеят да се наслаждават на малките радости на живота“.
Смятам, че баба ми Спасуна доживя до дълбока старост, защото спазваше няколко прости правила.
1. Сутрините на моята баба започваха с билков чай на гладно. Тя не знаеше що е безалкохолна газирана напитка, но за сметка на това в кухнята си, в едно специално чекмедже на стария дървен бюфет държеше в тензухена торба набрани и изсушени лично от нея билки.
Жълт кантарион, мента, мащерка, маточина, невен, коприва, шипка, бял равнец… Баба пиеше билкови отвари по-няколко пъти на ден, без да се съобразява със сезона. Дори и през лятото обичаше да си прави топъл чай, който, за моя изненада, действаше по-разхлаждащо и от най-студената напитка.
По-късно разбрах на какво се дължи този факт. Тайната на топлия чай е проста – той разширява кръвоносните съдове и повишава потоотделянето, а с него изчезва и излишъкът от топлина. Така организмът се охлажда. Точно затова в топлите страни всички пият топъл чай.
2. Баба закусваше час след като е пила сутрешния си чай. Закуската ѝ, за разлика от теорията, че това трябва да бъде най-обилното ни хранене през деня, беше проста и малка като количество.
През пролетта и лятото хапваше един-два плода, на които в момента им е сезонът, или комат хляб, домашна извара/сирене и домат, откъснат преди минути от градината.
3. Баба не беше най-изкусната готвачка на света, затова за обяд приготвяше манджи от „каквото има“. Гозбите ѝ бяха прости, само с няколко продукта, но пък много вкусни.
Никога няма да забравя вкуса на боба ѝ, сготвен в глинено гърне, бъркан с дървена лъжица, варен на готварската печка с дърва…
4. Баба не познаваше днешните модерни екзотични подправки, но редовно използваше чубрица, магданоз, мащерка, джоджен, копър, босилек, розмарин…
Тя казваше, че човек трябва да използва само растения, които виреят в родината му. Баба вярваше в теорията, че кърито е създадено от Господ за индийците, а чубрицата – за българите.
5. Баба не пържеше, като изключим мекиците и пържените филии, които я изнудвахме да ни прави в неделя за закуска, а за паниране дори не беше чувала. Не готвеше мазно, но редовно използваше свинска мас, лично от нея приготвена.
6. Баба рядко хапваше нещо за вечеря, но пък си имаше малка специална чаша, в която слагаше не повече от 50 грама домашна ракия, която обичаше да пийва бавно. Тя често се шегуваше, че това е нейното хапче за сън. Не отказваше и чаша червено вино.
7. Баба винаги ядеше това, което сезонът предоставя. През пролетта и лятото наблягаше на пресните салати и плодове. През късната есен и зимата – също.
Ще попитате как го е правила, при положение че не е имало парникови зеленчуци и плодове. Ами много просто. Зимните ѝ салати бяха от цвекло, ряпа, моркови, които разнообразяваше с киселото зеле или някоя вкусна домашна туршия.
Към зимното разнообразие трябва да добавим гроздето, което при специални условия на съхранение в зимника изкарваше чак до Коледа, сушените сини сливи и джанки.
Не трябва да забравяме и за ябълките и крушите, които се консумираха пресни или печени на фурна. През зимата нямаше седмица, в която баба да не изпече и тиква, която според нея беше идеалният десерт.
В дома на баба се ядяха и много фъстъци, които в повечето случаи се консумираха пресни и веднага след обелването им от шушулката, която ги пази за дълго свежи.
8. Чесънът и лютата чушка винаги бяха на масата, ако се хапваше нещо солено. Баба обичаше да си хапва и суров кромид лук. Главата му разрязваше на две и така си го ръфаше. Празът през зимата също присъстваше често на трапезата ѝ.
През студените месеци от годината правеше и нещо, което пак наричаше салата. В дълбока купа изсипваше суров доматен сос, ситно нарязан пресен праз и една супена лъжица олио. Елементарно за приготвяне, но нямате представа колко е вкусно!
9. Баба рядко консумираше прясно мляко – веднага го подквасваше. Но пък с удоволствие пиеше айран и мътеница. От млечните продукти наблягаше да домашната извара, сиренето и маслото. Кашкавалът беше лукс, който рядко присъстваше на трапезата ѝ.
10. Баба не беше вегетарианка, но стриктно спазваше всички пости. Месо хапваше рядко. За Великден дядо колеше агне, а за Коледа – прасето, от което освен всичко друго се правеше и нещо средно между луканка и бански старец. И ако през годината ѝ се доядеше мръвка, тя си отрязваше парче от този сух деликатес.
11. С другите баби от махалата си имаха ритуал. Всяка сряда следобед ходеха на сладкарница, в която задължително си поръчваха по две тулумби и голяма наливна боза.
В събота следобед също се събираха у една от тях, черпейки се с турско кафе и домашно сладко. Това бяха двата дни в седмицата, в които баба ми консумираше нещо, съдържащо рафинирана захар.
12. Баба никога не стоеше дълго на едно място. Дори и през зимните месеци, когато нямаше работа в градината, тя все си намираше нещо, което да свърши навън, да е на чист въздух, да е в движение.
Съседът ни, дядо Сашо, който имаше много мързелива снаха и леко завиждаше на пъргавостта на баба, често ѝ казваше: „Ей, водата спира, ти – не!“.
13. И нещо последно, но важно. Умът на баба не беше зает от мисли за гоненето на кариера, печеленето на пари, трупането на материални богатства.
Тя живееше от сутрин до вечер, от днес за утре, от ден за ден, сигурно затова винаги беше в добро разположение на духа.
И след като сте прочели всичко това, ще кажете: „Да, ама тя е живяла в друго време, хранела се е с друга храна, стресът е бил по-малко, а природата по-чиста“. И ще сте прави. Но това не ни пречи да се стремим да живеем по-простичко и по-здравословно – така, както го е правила моята любима баба Спасуна – без да се вманиачаваме на тема „био/еко“.
Автор: Ваня Асенова / highviewart
Препоръчано по темата: „КНИГА НА ЖИВОТА: ЗА ВСИЧКИ, КОИТО СА СЕ ОТЧАЯЛИ, ЧЕ ЩЕ НАМЕРЯТ ЛЕКАРИТЕ, СПОСОБНИ ДА ГИ ИЗЛЕКУВАТ“ от д-р Евгений Божиев, издателство Гнездото
●●●
Д-р Евгений Божиев е завършил факултета за подготовка на лекари за авиацията и космонавтиката в Ленинградската военномедицинска академия. Специализира неврология, неврофизиология, психотерапия, мануална терапия, остеопатия, оздравителни техники. Неговите уникални методи за самолечение са проверени от над 30 години медицинска практика, а авторските му видеоклипове се гледат от милиони хора.
Като истински и отдаден лечител, в своята „Книга на живота“ той ни показва как сами да поддържаме тялото си здраво и жизнено на всяка възраст с помощта на лесни техники, упражнения и съвети. Всяка болест може да бъде излекувана, а всеки човек може да върне здравето и младежкия си вид, убеден е д-р Божиев. Единственото, което трябва да направим, е да посветим половин час на ден на някои прости и лесни за изпълнение упражнения. За целта обаче трябва да сме наясно с причините за възникване на болестите и с механизма на тяхното развитие.
Когато прочетете тази книга, ще се убедите, че доброто здраве, за което всички мечтаем, не е толкова трудно постижимо, а тя ще се превърне в безценен наръчник за всеки ден.
от д-р Евгений Божиев
Една безценна книга, от която ще научите как е устроено тялото ви, по какви закони функционира и как да се справите с болките и неразположенията. Ще разберете повече за старостта и с какво са свързани болестите на напредналата възраст. И най-важното – как сами да се справите с тях и да направите тялото си послушно и здраво на всяка възраст.
Ще откриете лесни техники за справяне с конкретни заболявания, методи за премахване на болката в различни части на тялото, както и много общи принципи на здравето…
от д-р Елизабет Блекбърн – лауреат на Нобелова награда за откритията си в областта на стареенето и д-р Елиса Епъл – здравен психолог
Процесът на стареене може да се забави и дори да се обърне! Първата книга, която на достъпен език обяснява как стареем и как с малки промени в ежедневието и мисленето си можем да изглеждаме по-млади и да се чувстваме така!
от д-р Лиса Ранкин
Медицината все още здраво стиска в ръцете си златния ключ към човешкото здраве и не приема идеята, че чрез мислите и емоциите си човек може да подобри здравословното си състояние или обратното – да се разболее. Но истината е, че всичко е в нашите ръце, в нашия могъщ ум.
В човешкия организъм е скрита огромна мъдрост, неподозирана сила, която може да твори чудеса. Просто трябва да му създадем подходящи условия за това.
от д-р Сюзън Дейвид
Един изцяло нов метод за справяне с емоциите! Метод, който ни показва как да се откачим от вредните мисловни модели, да осъзнаем по-добре емоциите си и да живеем в мир с тях, за да се наслаждаваме на взаимоотношенията си, да постигаме целите си и да живеем пълноценно точно сега.
Още доказателства за идеята, че убежденията се превръщат във физиологически промени в тялото, идват от лабораториите на учените, които изследват онзи дял от молекулярната биология, наречен епигенетика – „контрол над гените“. И какво стои „над [...]
Въпреки общоприетото мнение, не родителите учат детето, а точно обратното. Детето е кармата на родителите. И ако изведнъж избира по-сложна програма (например се ражда с вродени заболявания или пороци), то не е толкова наказание, колкото един от начините за вразумяване на тези, чрез които е дошло.
Ако трябва да обобщите как се чувствате по отношение на стреса, кое твърдение би било по-вярно за вас? А) Стресът е вреден и трябва да се избягва, да се намалява и управлява. Б) Стресът [...]
Далай Лама: Опрощението е единственият начин да се изцелим и да се освободим от миналото
Никой не е роден жесток, с идеята да върши зло. Но заради определени обстоятелства сега той не ме харесва и ме е ударил. Може би моето поведение или отношение, или [...]
Най-добрият начин да преодолееш трудното време…
За един предприемач настъпили трудни времена. Нямал клиенти, трябвало да изплаща кредити, партньорът му излязъл от бизнеса и взел каквото още можело да се вземе. Налагало се да работи здраво, [...]
Джордан Питърсън за преимуществата на Глупака
Трябва да знаете, че е полезно да заемате място в дъното на една йерархия. Това може да ви помогне да развиете благодарност и смирение. Благодарност, защото има хора, които ви [...]
Важно ли е да се поздравяваме
Сигурно във всеки жилищен вход има по някой мрачен съсед, който не поздравява. И в нашия има такъв. Днес пътувах с него в асансьора. Ако знаех, че е вътре, [...]
Не позволявайте да получавате половин порция
Когато получаваме цяла порция, всичко е наред. Достатъчно ни е, чувстваме се сити. Ако чинията е празна, не е добре. Но точно това ни принуждава да станем и да [...]
Понякога е нужно нещо много малко, за да оцелееш…
По време на Ленинградската блокада едно момиче написало в дневника си, че иска да си хване мишка. Не, не за да я изяде. Макар че тогава са яли и [...]
Не пропускай безценните мигове с родителите си. Утре може да е късно…
Приятелите могат да бъдат предатели, любимите – неверни, но родителите винаги остават с теб. Те са най-безценното в живота... и най-недооцененото от нас. Една притча разказва за това... В една [...]
„Храни се като мен и ще изглеждаш като мен“, или как инфлуенсърите продават панацея на уязвимите
Хората, които рекламират и препоръчват тези стилове на живот, в повечето случаи са красиви млади дами, разполагащи с плоски като дъска кореми, миниатюрни пори (които по някаква случайност никога не се запушват) и, разбира се, с голяма група отдадени последователи в социалните мрежи. Това е реалността в индустрията.
Защо когато се караме, си крещим, а когато обичаме, шепнем
Един ден Учителят задал въпрос на своите ученици: – Как мислите, защо когато хората се скарат, започват да си крещят? – Защото се ядосват и излизат „извън нерви“... – отговорил [...]
Дали не участваме в безкрайно състезание на плъхове…
Движиш се в лабиринт с бясна скорост и живееш като плъх – така безжалостно описва нещата Ранди Гейдж. При това самият ти не осъзнаваш напълно, че си се озовал [...]