Има един вид оплакване, което Висшите сили не прощават
Има един вид оплакване, което Висшите сили не прощават
Всички останали оплаквания понякога са възможни и оправдани. Чувстваш се слаб – оплачеш се. Случва се. Болка, глад, предателството на близък човек, мъчителната неизвестност – малко ли причини може да има за оплакванията ни… Дори силните хора понякога се оплакват. Но оплакването от скука не се прощава.
„Скучно ми е“ – казва човек сит, здрав, с покрив над главата. Скучно ли? Това може да се поправи много бързо. Ето, заповядай на „влакчето на ужасите“, там не е скучно. Като те раздруса на завоя, като си удариш главата и се нараниш при лудата скорост… ех, къде ли изчезна скуката.
Само че ще се возиш не толкова, колкото ти се иска, а колкото реши съдбата. Ще се возиш, докато не загубиш всичко по този нестабилен и опасен път. Дори не се знае дали ще дочакаш края на атракцията…
Скуката означава, че всичките нужди на човека са задоволени, а на него му се иска още нещо. Но не го изисква от себе си, той няма намерение да полага усилия. Ох, това е толкова скучно! Ще му се да го забавляват. Той вече не цени това, което има. Играчките са му омръзнали, трябват му нови. Нищо че старите са прекалено много. Всичко му е омръзнало, панакотата му е писнала и вече не му е вкусна.
Някои гръмогласно и публично се оплакват от скука. Сиреч, седя си аз сам, като в хладна тъмница, нямам какво да правя, вече не мога да ям, омръзна ми да гледам филми. Естествено, плащат ми заплата, но без пътешествия ми е скучно.
А има хора, които от безпокойство не знаят с какво по-напред да се захванат. Чудят се как да си платят наема и как – кредита, с какво да хранят децата си и да купуват лекарства; компютърът им се е повредил, детето им е болно, нямат пари, в миниатюрното жилище са петима души… На тях изобщо не им е скучно. На тях им е страшно, тревожно, може би и малко гладно. Но няма и помен от скука.
Да се оплакваш от скука, значи да се оплакваш от щастието. Защото щастие е когато няма нещастие, така смятали древните философи. Щастието е липса на страдание, ето това е щастието. Оплакват се не от скука, а от щастието, което не са оценили. Щастието им е омръзнало, дайте им нещо друго!
Какво могат да дадат Висшите сили в замяна на щастието? В замяна на здравето? В замяна на сития стомах и спокойствието? В замяна на здравето могат да дадат болест, щом човекът толкова ги моли. В замяна на ситостта – глад. И в замяна на бездействието – бягство и тежък труд.
Затова оплакванията от скука не се прощават. А оплакващият се бързо се избавя от скуката, от всичко онова, което му е омръзнало.
Особено бързо се отървават от скуката онези, които досаждат на останалите, на хората, които се борят с бедността или страданието. Досаждат и настояват да ги развличат. Дори да изпитват съчувствие към скуката им.
Ако искате да се повозите на „влакчето на ужасите“, по-гръмогласно и продължително се оплаквайте от скуката си. Само че по-далече, за да не навлечете нещастие и на нас. На когото му е скучно на „Титаник“, той скоро ще се окаже в ледената вода. Където изобщо не е скучно. Скуката минава, когато цениш онова, което имаш. И помагаш на другите, които нямат време да скучаят. Те трябва да оцеляват.
Често обезценяваме малките неща в живота си и спираме да ги забелязваме. Но те са като цветните стъкълца в калейдоскопа, които създават причудливи форми и рисунки. Понякога е достатъчно просто да разтърсим тези стъкълца в паметта си и да погледнем по-отблизо, за да видим истинско чудо.
Книгата „Калейдоскоп на живота“ ще ви помогне да видите необикновения рисунък в калейдоскопа на своя живот и да откриете чудото. Нейните малки топли истории ще ви поканят в света на доброто и ще ви вдъхновят за промяна.
●●●
Анна Кирянова е известен руски психотерапевт и професионален философ, писател и автор на уникални методи за решаване на психологически проблеми. Има висше философско образование и втора специалност „психологическо консултиране и психология на личността“.
Дълбоките и мъдри истории на Анна Кирянова са вдъхновили хиляди читатели и са им помогнали да погледнат на света по нов начин. Нейната философия е, че позитивните хора невинаги са в състояние сами да разпознаят в себе си положителната енергия. Затова е необходима помощта на специалист, който знае как да „извади“ всичко хубаво и добро, което човек носи в себе си, и да накара това добро да работи в негова полза.
от Анна Кирянова
Докато прелиствате страниците на тази книга, ще размишлявате над разнообразни жизнени ситуации заедно с един проницателен психолог и мъдър философ, който неведнъж се е изправял пред сложни житейски дилеми. И ще получите от него простички и мъдри съвети.
156 истории, които ще завладеят душата ви, ще ви подскажат решение и ще ви накарат да преосмислите важни аспекти от своя живот. Ще променят самите вас…
от д-р Кели Макгонигъл
Две практически ръководства, основани на авангардни научни изследвания!
Авторът e доктор на науките, психолог, преподавател в Станфордския университет и автор на два от най-популярните курсове в Станфорд – „Наука за силата на волята“ и „Новата наука за стреса“.
Книги, които ще ви помогнат сами да управлявате съдбата си!
съставител: Калина Петрова
Днес, в нашия сложен и безумен свят, повече от всякога имаме нужда от прости и мъдри думи, които да ни подскажат пътя, когато сме го изгубили, да запалят светлината, когато около нас е мрак, и да възпламенят любовта, когато сме забравили за нея. Защото тя е там, в сърцето!
„Най-важната истина може да откриеш с помощта на един прост разказ, както изгубената златна монета – на светлината на най-евтината свещ.“
от д-р Елизабет Блекбърн – лауреат на Нобелова награда за откритията си в областта на стареенето и д-р Елиса Епъл – здравен психолог
Процесът на стареене може да се забави и дори да се обърне! Първата книга, която на достъпен език обяснява как стареем и как с малки промени в ежедневието и мисленето си можем да изглеждаме по-млади и да се чувстваме така!
Отношенията между хората са непостоянни. И невинаги са хубави и гладки, нали така? Може да се скараме, да затаим обида, да напълним цяла торба с претенции към другия, дори може да се разделим с [...]
– Засега не идвай у нас – казала млада жена на майка си. – Разбира се, благодаря ти за всичко, което правиш, но засега не идвай. Майката не очаквала това. Била в дома на дъщеря [...]
Да кажем, нещо очевидно неприятно е сполетяло някой човек. Нещо несправедливо, обидно. А той благодари. И не защото е последовател на учението на Толстой за несъпротива на злото, не защото си е загубил ума. [...]
Как да се излекуваш от нещастната любов
Нещастната любов понякога е непоносимо страдание. Тъга и болка. Ревност и депресия. Днес дори се опитват да лекуват нещастната любов с антидепресанти и аналгетици; твърди се, че помагали да [...]
Все ми е едно дали имам пари. Интересува ме дали съм благословен да зърна слънцето още един ден
Способни ли сме да отвръщаме с радост дори при най-ужасяващите обстоятелства? Можем ли да простим и най-голямата несправедливост и да продължим да се наслаждаваме на живота? Озлоблението и неспособността да [...]
Как страхът ни разболява: невронауката за хроничния страх
Когато умът превключи от страх към любов, той е способен да излекува тялото. И това не е някакво метафизично явление. Това е най-обикновена физиология. Невроизследователят Джоузеф Леду, който в своята [...]
Дали не участваме в безкрайно състезание на плъхове…
Движиш се в лабиринт с бясна скорост и живееш като плъх – така безжалостно описва нещата Ранди Гейдж. При това самият ти не осъзнаваш напълно, че си се озовал [...]
Най-важното е да имаш противотежест, която да ти позволи да се изправиш
Могат да ви ограбят и да ви причинят значителни щети… Могат да ви превият до земята. Но докато имате вътрешна пружинка, ще се изправяте отново. Докато притежавате жизнена сила. [...]
Притча за самурая, който изцели и себе си, и душата на своя враг
Живял някога младеж, син на почитан самурай. Отправил се той да търси щастието си в големия град и там започнал да работи при местен богаташ. Но се влюбил в жената [...]
Понякога самият живот ни посочва онези, които са ни истински близки
Отношенията между хората са непостоянни. И невинаги са хубави и гладки, нали така? Може да се скараме, да затаим обида, да напълним цяла торба с претенции към другия, дори [...]
Подменя ли се виновникът за гастрита и язвената болест
В името на печалбите на фармацевтичните компании, започнаха да учат младите лекари, че за тези заболявания е виновна бактерията хеликобактер пилори. Точно тя, видите ли, предизвиквала развитието на гастрита и язвената болест. И подкрепят твърдението си с довода, че при тези болести я откриват в стомаха по-често, отколкото когато ги няма.
Когато обичаш, не виждаш старостта…
Ремарк обичал безумно Марлене Дитрих. Измъчвал се, страдал, вълнувал се, пишел ѝ най-нежните писма… и в същото време се карал, дори се биел с любимата си – такава страст [...]
Може ли човек да привлича щастието или нещастието?
Понякога това е обвинението към жертвата. Един вид, сам си предизвикал всичко, което ти се случва. Заслужил си го. Но понякога това е реален факт. Действително, някои хора могат да [...]