
Дали не бъркаме любовта с привързаност и страх от самота?

Дали не бъркаме любовта с привързаност и страх от самота?
Познато ли ви е онова чувство, когато само няколко месеца след раздялата не можете да си представите, че изобщо сте изричали вълшебните думи „Обичам те“. И осъзнавате, че сте били с човек, когото дори не искате да виждате. Трудно ви е да повярвате, че сте обичали толкова неподходящ човек! Такава „гротеска“!
Ами просто това не е било любов, а привързаност. Страх от самота. Чувство на сигурност и някакъв вид комфорт.
Никой освен вас не знае истинска ли е любовта ви, или просто е връзка заради самата връзка. Но ако решите да се замислите върху този въпрос, ето няколко нюанса, които могат да ви подскажат къде се намирате в своите отношения.
Любовта е страст. Привързаността – безразличие
Казват, че най-близкото чувство до любовта е омразата. Затова понякога след раздяла с някого, красивото и искрено чувство се превръща в крайна и необяснима омраза.
Когато си просто привързан, не изпитваш гняв. По-скоро е възможно да те обхване раздразнение или тревога, но те никога няма да прераснат в изпепеляваща омраза.
Любовта е безусловна. Привързаността – егоцентрична
Когато обичаш някого истински, всичките ти мисли са насочени към този човек. Неговите нужди стоят преди твоите собствени.
Когато просто си привързан към него, искаш човек около себе си. Вниманието ти е насочено по-скоро към теб самия и това, което правиш за него, което малко или много води и към собственото ти удовлетворение.
Любовта е сложна. Привързаността е сложна само когато сте разделени
При истинската любов никога не е лесно. Да, тя е чиста и красива, и изглежда, че би трябвало да е лесно, но всичко значимо и променящо живота изисква усилия. То трябва да се подхранва и насърчава.
Колкото до привързаността, там нищо не „расте“ и нищо не се култивира. Нуждаеш се от другия по същия начин, по който търсиш човек, който да ти помогне за нещо. Такива отношения не растат, не цъфтят и не приемат различни форми.
Любовта е освобождаваща. Привързаността – собственическа
Когато обичаш, не е необходимо непрекъснато да виждаш човека, за да се чувстваш в безопасност. Не е нужно да бъдеш до него, за да знаеш как се чувства той. Не се съмняваш в любовта му и не изпитваш ревност.
Когато си привързан, нямаш истинско разбиране за чувствата на другия, защото се чувстваш уверен единствено в негово присъствие. Когато не сте заедно, се измъчваш от натрапчиви мисли и непрекъснато мислиш за това с кого е и какво прави.
Любовта дава нови хоризонти. Привързаността ограничава
Нищо друго не може да даде толкова увереност и вдъхновение както любовта. Тя дава напълно ново усещане за свобода и зареждаща енергия. Кара те да се чувстваш жив и способен да покориш света.
Привързаността се превръща по-скоро в борба за надмощие. Непрекъснато се нуждаеш от потвърждение на собствената си значимост във връзката. Искаш всичко да бъде под контрол и „ключът от белезниците“ винаги да бъде в твоите ръце.
Любовта е вечна. Привързаността – временна
Когато обичаш истински, това е завинаги. Дали ще се получи или не, този човек и чувството към него остава за цял живот.
При привързаността не се получава така. Тя винаги има краен срок и раздялата е въпрос на време. Просто някой ден един от двамата среща своята истинска любов и цялата тази привързаност изчезва неусетно – точно както се е появила.
Истинската любов не отслабва. Тя остава с теб завинаги.
Автор: Lauren Martin elitedaily
Превод: Gnezdoto
Препоръчано по темата: „КАЛЕЙДОСКОП НА ЖИВОТА“ и „ОБИКНОВЕНО ЧУДО“ от Анна Кирянова, издателство Гнездото
●●●
Анна Кирянова е известен руски психотерапевт и професионален философ, писател и автор на уникални методи за решаване на психологически проблеми. Има висше философско образование и втора специалност „психологическо консултиране и психология на личността“.
Дълбоките и мъдри истории на Анна Кирянова са вдъхновили хиляди читатели и са им помогнали да погледнат на света по нов начин. Нейната философия е, че позитивните хора невинаги са в състояние сами да разпознаят в себе си положителната енергия. Затова е необходима помощта на специалист, който знае как да „извади“ всичко хубаво и добро, което човек носи в себе си, и да накара това добро да работи в негова полза.
от Анна Кирянова
Как да живеем? Да приемем ли Съдбата, или да се борим с нея? Как да обичаме и да градим отношенията си с другите? Как да бъдем щастливи? Каква е личната ни мисия? Как да преживеем труден период от живота си? Как да започнем да ценим и уважаваме самите себе си?
Две честни и мъдри книги от един опитен психолог. Над 300 прекрасни истории, които ще ви стоплят, ще ви подскажат решение, ще ви вдъхновят за промяна и ще изцелят душата ви!
съставител: Калина Петрова
Днес, в нашия сложен и безумен свят, повече от всякога имаме нужда от прости и мъдри думи, които да ни подскажат пътя, когато сме го изгубили, да запалят светлината, когато около нас е мрак, и да възпламенят любовта, когато сме забравили за нея. Защото тя е там, в сърцето!
„Най-важната истина може да откриеш с помощта на един прост разказ, както изгубената златна монета – на светлината на най-евтината свещ.“
от д-р Евгений Божиев
Една безценна книга, от която ще научите как е устроено тялото ви, по какви закони функционира и как да се справите с болките и неразположенията. Ще разберете повече за старостта и с какво са свързани болестите на напредналата възраст. И най-важното – как сами да се справите с тях и да направите тялото си послушно и здраво на всяка възраст.
Ще откриете лесни техники за справяне с конкретни заболявания, методи за премахване на болката в различни части на тялото, както и много общи принципи на здравето…
от д-р Елизабет Блекбърн – лауреат на Нобелова награда за откритията си в областта на стареенето и д-р Елиса Епъл – здравен психолог
Процесът на стареене може да се забави и дори да се обърне! Първата книга, която на достъпен език обяснява как стареем и как с малки промени в ежедневието и мисленето си можем да изглеждаме по-млади и да се чувстваме така!
Когато получаваме цяла порция, всичко е наред. Достатъчно ни е, чувстваме се сити. Ако чинията е празна, не е добре. Но точно това ни принуждава да станем и да тръгнем да търсим храна, защото [...]
Някои хора започват да ядат много в периоди на тревога и стрес. На други залъкът им засяда в гърлото, хапка не могат да преглътнат. Защо става така, в какво е разликата между тези хора? [...]
Чърчил е формулирал прекрасно следния закон: Който избира позора, за да избегне войната, ще получи и позора, и войната. Това изречение трябва да се напише със златен молив в ъгълчето на окото, както са [...]
Понякога трябва просто да благодарим и да се разделим
Живял някога един човек. Той бил любознателен и търсещ, искал да опознае света. И тръгнал на път. Минавал през различни земи, през гори и планини. Веднъж, пресичайки една гора, на [...]
Понякога е нужно нещо много малко, за да оцелееш…
По време на Ленинградската блокада едно момиче написало в дневника си, че иска да си хване мишка. Не, не за да я изяде. Макар че тогава са яли и [...]
Добрата новина за лошото настроение
Изгубена кауза е да се преструваме на щастливи, когато не сме, и определено вредим на себе си, стараейки се да си даваме вид на „истински“ щастливи, защото това ни изправя [...]
Може би всички, които чакаме, са в съседната стая и ние просто не ги виждаме…
Дядо много ни обичаше. За Нова година винаги украсяваше голяма елха – таванът в огромното му жилище беше висок, но елхата пак опираше в него. На върха ѝ слагаше [...]
Който избира позора, за да избегне войната, ще получи и позора, и войната
Чърчил е формулирал прекрасно следния закон: Който избира позора, за да избегне войната, ще получи и позора, и войната. Това изречение трябва да се напише със златен молив в [...]
Защо сляпото борене на калории може да ви подведе?
Трябва да се храним по-здравословно, трябва да мислим за храната, но трябва да спрем да броим калориите. Причината, поради която трябва да избягваме броенето на калориите, е, че това е несъвършена техника… [...]
Една удивителна история, която ще преобърне представите ви за здравето и дълголетието
Замисляли ли сте се някога за това дали чувствате близката подкрепа на общността от хора, които обичате? Вероятно не. А би трябвало. Оказва се, че самотата може да бъде [...]
Как страхът ни разболява: невронауката за хроничния страх
Когато умът превключи от страх към любов, той е способен да излекува тялото. И това не е някакво метафизично явление. Това е най-обикновена физиология. Невроизследователят Джоузеф Леду, който в своята [...]
Джордан Питърсън: В добре функциониращите общества главният показател за статуса е компетентността. Не властта!
Предлагаме ви няколко мисли от великолепната книга на д-р Джордан Питърсън „12 правила за живота: Противоотрова срещу хаоса“, която слага пръст в раните на днешния свят, за да ни покаже пътя [...]
Какво говори за нас хранителното ни поведение при силен стрес
Някои хора започват да ядат много в периоди на тревога и стрес. На други залъкът им засяда в гърлото, хапка не могат да преглътнат. Защо става така, в какво [...]