Вашият мозък има бутон „изтрий“. Важно е как ще го използвате
Вашият мозък има бутон „изтрий“. Важно е как ще го използвате
В средите на невронауката съществува нещо като поговорка: свързват се онези неврони, които се възбуждат по едно и също време. Това означава, че колкото по-често използвате една невронна верига в мозъка си, толкова по-здрава става тя. С други думи: повторението е майка на знанието. Колкото повече се упражнявате на пианото, да говорите чужд език, да жонглирате и така нататък, толкова по-здрави стават тези вериги.
Само че умението да учите нови неща не се изчерпва с изграждане на връзки между невроните и с тяхното укрепване. Нужно е нещо повече…
В продължение на години това схващане обясняваше механизма на ученето на нови неща. Оказва се обаче, че способността за учене е нещо повече от изграждане на невронни връзки и тяхното укрепване. Вече знаем, че далеч по-важно е умението да разрушаваме старите. Това умение се нарича „синаптично подрязване“ (synaptic pruning).
Сега ще видим как работи това.
Вашият мозък прилича на градина
Представете си, че мозъкът е градина, но вместо цветя, плодове и зеленчуци, вие отглеждате синаптични връзки между невроните. През тези синаптични връзки невротрансмитерите, като допамин, серотонин и други, пътуват между нервните клетки.
Глиалните клетки (централната нервна система е изградена от неврони и глиални клетки – Б.ред.) са „градинарите“ във вашия мозък и помагат за по-бързото предаване на сигналите между определени неврони. Някои от тях имат грижата, образно казано, да почистват, да плевят, да унищожават вредителите и да събират окапалите листа. Градинарите, отговарящи за „подрязването“ на синаптичните връзки, се наричат микроглиални клетки. Въпросът е как разбират кои синаптични връзки са ненужни и трябва да бъдат премахнати?
Изследователите са напът да разкрият тази мистерия, но това, което знаят със сигурност, е, че използваните по-рядко синаптични връзки съдържат протеина C1q. Откривайки този протеин, микроглиалните клетки се свързват с него и унищожават (или срязват) синаптичната връзка.
Така вашият мозък освобождава пространство, за да изграждате нови и здрави синаптични връзки и, следователно, да учите нови неща.
Защо сънят е толкова важен?
Понякога имате ли чувството, че мозъкът ви е задръстен? Може би когато сте на нова работа или работите по сложен проект. Не си доспивате, а от всички страни ви заливат с нова информация. В известен смисъл мозъкът ви наистина е задръстен.
Когато учите прекалено много нови неща, мозъкът пак изгражда синаптични връзки, но те са неефективни, не са достатъчно здрави. Мозъкът ви трябва да „подреже“ голяма част от връзките и да прокара нови, по-преки и ефективни „пътечки“. Той прави това по време на сън.
Докато спите, вашият мозък се прочиства и обновява. Невроните се свиват до 60 % и правят място на глиалните клетки („градинарите“), които се заемат с изхвърляне на отпадните вещества и „подрязване“ на синапсите.
Случвало ли се е сутрин да се събудите напълно отпочинали и способни да мислите бързо и ясно? Това е така, защото през нощта глиалните клетки са свършили цялата градинарска работа и са освободили необходимото пространство в мозъка, за да можете да усвоите и синтезирате новата информация (което е същината на ученето).
По същата причина кратката дрямка оказва благотворен ефект върху работата на мозъка. Ако подремнете за 10-20 минути, това два възможност на глиалните клетки да премахнат част от неизползваните синаптични връзки и да направят място за изграждане на нови.
Да се опитвате да мислите, когато мозъкът ви е лишен от сън, е все едно да си проправяте път през гъста джунгла само с мачете. Това е тежко, мудно и изтощително занимание. Пътеките са объркани и преплетени, през гъстата растителност не виждате накъде ви водят. Но да мислите с отпочинал бистър ум може да се сравни с приятна разходка в парка, където пътеките са чисти и поддържани и се пресичат от също толкова чисти и поддържали алеи, а вие виждате далеч напред. Звучи приятно и освежаващо, нали?
Внимавайте за какво мислите
Добрата новина е, че имате известен контрол по отношение на връзките, които мозъкът ви ще реши да изтрие. Той ще премахне синаптичните връзки, които не използвате, и обратното, ще укрепва онези, които използвате. Така че внимавайте за какво мислите.
Ако отделяте прекалено много време за четене на жълтите страници например и твърде малко за работата си, познайте кои синаптични връзки ще бъдат набелязани за изтриване.
Затова позволете на мозъка си да се обновява и почиства, като мислите за нещата, които са важни за вас. Тогава глиалните клетки, градинарите във вашия мозък, ще подхранват и напояват важните синаптични връзки и ще подрязват непотребните. По този начин градината на вашия мозък ще процъфтява.
Автори: Джуда Полак и Оливия Фокс Кабейн; превод: Гнездото
Източник: fastcompany.com
Препоръчано по темата: „СТРЕСЪТ – ПРИЯТЕЛ ИЛИ ВРАГ“ и „ИНСТИНКТЪТ НА ВОЛЯТА“ от д-р Кели Макгонигъл, издателство Гнездото
●●●
Д-р Кели Макгонигъл, здравен психолог, изследовател и преподавател в Станфордския университет, години наред наблюдава как хората се борят със себе си, за да променят мислите, емоциите, телата и навиците си. И стига до извода, че погрешните им представи за волята, както и за стреса, до голяма степен саботират успеха им и им причиняват допълнителен стрес.
Опирайки се на най-новите и авангардни изследвания в областта на психологията, невронауката, икономиката и медицината, д-р Макгонигъл създава курсовете „Наука за силата на волята“ и „Новата наука за стреса“, които обогатява с безценен практически опит и превръща в книги.
Кели Макгонигъл е носител на редица награди за научните си изследвания, както и за цялостната си работа в сферата на психичното здраве.
от д-р Кели Макгонигъл
Две практически ръководства, основани на авангардни научни изследвания!
Авторът e доктор на науките, психолог, преподавател в Станфордския университет и автор на два от най-популярните курсове в Станфорд – „Наука за силата на волята“ и „Новата наука за стреса“.
Книги, които ще ви помогнат сами да управлявате съдбата си!
от Джордан Б. Питърсън
Това не са книги от един психолог за психология. Нито са класическите книги за самопомощ и личностно развитие. Те са много повече от това. В тях си дават среща психология, философия, литература и религия. И един брилянтен ум.
от д-р Джайлс Йоу
Защо дебелеем? Защо някои хора са по-гладни от други? Кои биологични сили движат хранителното ни поведение? Защо много от популярните диети са подвеждащи и дори опасни?
Позовавайки се на най-новите научни открития и на собствените си генетични изследвания в Кеймбриджкия университет, д-р Джайлс Йоу, генетик с над двайсетгодишен опит в областта на затлъстяването, се заема със задачата да ни помогне да излезем от този омагьосан кръг.
от д-р Елизабет Блекбърн – лауреат на Нобелова награда за откритията си в областта на стареенето и д-р Елиса Епъл – здравен психолог
Процесът на стареене може да се забави и дори да се обърне! Първата книга, която на достъпен език обяснява как стареем и как с малки промени в ежедневието и мисленето си можем да изглеждаме по-млади и да се чувстваме така!
Във Вселената няма нищо по-вълнуващо от сложната жена. За повечето мъже жените са истинска мистерия, но аз като че ли никога не съм имал този проблем. Аз обичам пъзелите и съм добър в тяхното [...]
Мнозина се оказаха в трудна, много трудна ситуация. Загубиха бизнеса си, работата си, доходите си. Това се случи внезапно, а не в резултат на грешки или небрежност – беше удар на съдбата. Но от [...]
10 наблюдения от един практикуващ психолог за това как да се обичат мъжете. Никаква теория. Само практически, работещи съвети. За последните години от моята практика, след като се срещнах с повече от двеста двойки, започвам [...]
Понякога трябва просто да благодарим и да се разделим
Живял някога един човек. Той бил любознателен и търсещ, искал да опознае света. И тръгнал на път. Минавал през различни земи, през гори и планини. Веднъж, пресичайки една гора, на [...]
Защо информационните технологии ни пристрастяват, а съблазнителните реклами ни карат да купуваме
В човешкия мозък има система на поощренията, която е свързана с обещанието за удоволствие. Когато разпознае възможност за награда, мозъкът отделя невростимуланта допамин, който казва на останалите мозъчни дялове [...]
До какво води ревността
Ако често се измъчвате от недоверие, ревност и подозрителност, прочетете тази притча. Със сигурност ще ви помогне...
Може ли човек да привлича щастието или нещастието?
Понякога това е обвинението към жертвата. Един вид, сам си предизвикал всичко, което ти се случва. Заслужил си го. Но понякога това е реален факт. Действително, някои хора могат да [...]
Тест: Как се справяш с негативните емоции и как това се отразява на живота ти?
С помощта на емоциите сме оцелявали в течение на милиони години еволюция. И дори тези, като гняв, тъга, страх, презрение и отвращение, които заемат най-некомфортния дял в емоционалния спектър, вероятно [...]
Добрият, лошият, злият глутен – всичко, което трябва да знаете за безглутеновата диета
Какво представлява глутенът? Твърдението, че глутенът е въглехидрат, е доста популярно, но напълно погрешно. Не, не е. Всъщност това е протеин, който се съдържа в редица зърнено-житни култури, като пшеница, [...]
Ти ме научи да обичам…
Един мъж казал на съпругата си най-важните думи: „Ти ме научи да обичам“. През годините, в които били заедно, той много пъти ѝ казвал „обичам те“. Но тези най-важни [...]
Защо когато се караме, си крещим, а когато обичаме, шепнем
Един ден Учителят задал въпрос на своите ученици: – Как мислите, защо когато хората се скарат, започват да си крещят? – Защото се ядосват и излизат „извън нерви“... – отговорил [...]
Или престани да се оплакваш и започвай да стреляш, или смири гордостта си и си избери по-лесна цел
– Учителю – попитал ученикът, – защо има толкова трудности, които ни пречат да постигнем целите си, отклоняват ни от избрания път и ни карат да се признаем за слаби? [...]
Когато обичаш, не виждаш старостта…
Ремарк обичал безумно Марлене Дитрих. Измъчвал се, страдал, вълнувал се, пишел ѝ най-нежните писма… и в същото време се карал, дори се биел с любимата си – такава страст [...]