Умората е капан, който ни превръща в заядливи, изискващи и осъждащи хора
Умората е капан, който ни превръща в заядливи, изискващи и осъждащи хора
Можете да познаете кой е чистил и подреждал вкъщи по количеството забележки, които отправя към останалите.
Умората ни прави зли.
Абсурдно е как една жена може да даде всичко от себе си… да изчисти, да подреди, да напазарува и да наготви, да аранжира по невероятен начин масата и накрая да вдигне огромен скандал на мъжа си, че е закъснял. Или на децата си, че са влезли с обувки. И накрая да си остане сама с красиво подредената маса, чувствайки се ужасно.
Защо се случва това? Заради умората…
Умората е капан, който ни превръща в заядливи, изискващи и осъждащи хора. Колкото повече даваме от себе си, толкова повече изискваме от другите.
Ако човекът до вас е започнал непрекъснато да мърмори и да ви прави забележки, не бързайте да си мислите, че вече не ви обича. Толкова много фактори влияят на настроението и поведението ни, но често не си даваме сметка за тях.
Много хора стават агресивни, когато са гладни, уморени или недоспали, а понякога животът ни поднася комбинация и от трите състояния. Но докато гладът и нуждата от сън са по-лесни за разпознаване, преумората често е неосъзната и се натрупва във времето. Когато в живота ни няма баланс между активност и отпускане, се стига до прегряване и късо съединение в системата на организма ни.
Какво всъщност е умората? Изчерпване на жизнените сили. Насилие над тялото, но и над душата, защото те са неразривно свързани. Защото жизнената енергия в нас храни и двете. Когато жизнената ни енергия стигне критично ниско ниво, честотите, на които вибрираме, спадат в обхвата на негативните чувства и емоции, колкото и да сме позитивно мислещи.
Тогава започваме да се страхуваме, да обвиняваме, да се чувстваме жертви, защото всъщност се чувстваме слаби. Когато нямаме достатъчно енергия, не сме способни да обичаме и да се радваме на живота.
Умората изкривява гледната ни точка към всичко в нас и около нас.
Затова е толкова вярна поговорката: „Утрото е по-мъдро от вечерта.“
Разговорите вечер между преуморени от работа съпрузи лесно могат да прераснат в скандал.
Интересното е, че умореният човек може да почувства прилив на енергия след като се скара с някого (заради адреналина, който се повишава в организма ни при конфликт). И може би това е някакъв естествен механизъм за повишаване на енергията, който уморените хора несъзнателно използват, за да се почувстват малко по-добре.
Основната причина за преумората са заучените убеждения, че количеството на свършената от нас работа ни определя като хора. В стремежа си да покрием очакванията на другите (или собствените си очаквания), стигаме до точката на кипене, като често дори не осъзнаваме истинската причина за това.
Имаме нужда от нови убеждения.
Не е безотговорно да отложиш работа или да помолиш някой друг да я свърши.Не е безотговорно да научиш децата си сами да си приготвят закуска, за да можеш да спиш повече…
Не е безотговорно да си вземеш няколко дни отпуск, просто защото се чувстваш уморен…
Количеството свършена работа често е обратно пропорционално на качеството. Родителите, които не се преуморяват и се забавляват повече, учат децата си на самостоятелност и имат повече енергия да им обръщат внимание.
Хората, които умеят да релаксират, са по-успешни и креативни в професията си. И по-усмихнати, и по-обичащи, и по-обичани.
Мързелът е умора или липса на вдъхновение. Да си позволиш да помързелуваш понякога е необходимо, за да презаредиш батериите си.
Най-добрите идеи се раждат не докато си на бюрото, а под душа или във ваната, докато се разхождаш сред природата, докато играеш с детето си или вечеряш с приятели… Накратко: когато се откъснеш от работата си.
Когато си позволиш малко бездействие, ти идва желание за действие. И спираш да се ядосваш на хората, които също са си го позволили.
автор: Стела Даскалова
Препоръчано по темата: „ЕМОЦИОНАЛНА ПЛАСТИЧНОСТ“ от д-р Сюзън Дейвид, издателство Гнездото
●●●
Сюзън Дейвид е доктор на психологическите науки, психолог в медицинския факултет на Харвард. Като психолог и практически наставник тя повече от двайсет години изучава емоциите и начина, по който взаимодействаме с тях. И като резултат от дългогодишната си работа и проучвания развива една нова концепция, която нарича „емоционална пластичност“ ‒ изключителна идея, променила начина, по който обществото ни възприема емоциите.
Емоционалната пластичност е процес, който ни помага да живеем в настоящето и да бъдем гъвкави в един сложен и бързо променящ се свят, да понасяме стреса и да преодоляваме неуспехите. „Не е нужно да игнорираме трудните емоции или да се насилваме да разсъждаваме позитивно, казва д-р Дейвид, нито пък да бъдем съвършени или винаги щастливи. Трябва да приемаме емоциите си спокойно, с кураж и себесъстрадание и да живеем в мир с тях.“
от д-р Сюзън Дейвид
Един изцяло нов метод за справяне с емоциите! Метод, който ни показва как да се откачим от вредните мисловни модели, да осъзнаем по-добре емоциите си и да живеем в мир с тях, за да се наслаждаваме на взаимоотношенията си, да постигаме целите си и да живеем пълноценно точно сега.
от Джордан Б. Питърсън
Това не са книги от един психолог за психология. Нито са класическите книги за самопомощ и личностно развитие. Те са много повече от това. В тях си дават среща психология, философия, литература и религия. И един брилянтен ум.
от д-р Евгений Божиев
Една безценна книга, от която ще научите как е устроено тялото ви, по какви закони функционира и как да се справите с болките и неразположенията. Ще разберете повече за старостта и с какво са свързани болестите на напредналата възраст. И най-важното – как сами да се справите с тях и да направите тялото си послушно и здраво на всяка възраст.
Ще откриете лесни техники за справяне с конкретни заболявания, методи за премахване на болката в различни части на тялото, както и много общи принципи на здравето…
от Анна Кирянова
Как да живеем? Да приемем ли Съдбата, или да се борим с нея? Как да обичаме и да градим отношенията си с другите? Как да бъдем щастливи? Каква е личната ни мисия? Как да преживеем труден период от живота си? Как да започнем да ценим и уважаваме самите себе си?
Две честни и мъдри книги от един опитен психолог. Над 300 прекрасни истории, които ще ви стоплят, ще ви подскажат решение, ще ви вдъхновят за промяна и ще изцелят душата ви!
Всеки от нас е чувал и разказвал с удивление за невероятен случай, в който някой се е излекувал от рак и после е живял двайсет години в чудесно здраве. От обща култура знаем какво означава [...]
През 70-те години на миналия век сръбската художничка Марина Абрамович провежда един ексцентричен и много любопитен пърформанс, чиято цел е да установи докъде могат да стигнат хората, ако имат пред себе си неподвижен човек, [...]
Манипулацията се осъществява бавно, така че жертвата да не осъзнава, че върху нея се въздейства. Много често се използва от социопати и нарцисисти, както и от диктатори и фанатизирани религиозни водачи. Но все пак, ако познаваме част от прийомите на тези манипулатори, бихме могли да се предпазим от тях.
Силата на мъжа е във великодушието, а не само във физическата сила или в желязната воля
Мъжката сила прави мъжа успешен, желан, интересен, богат. Тя прави мъжа Мъж. Към такива мъже се стремят, уважават ги, с тях е спокойно и приятно. До такъв човек изпитваш [...]
Защо никога не трябва да разголваме душата си
Веднъж при един мъдрец дошла млада, красива девойка, разстроена и със сълзи на очи. – Не мога повече, Учителю... – проплакала тя. – Много съм разочарована от хората. Винаги [...]
Дали не участваме в безкрайно състезание на плъхове…
Движиш се в лабиринт с бясна скорост и живееш като плъх – така безжалостно описва нещата Ранди Гейдж. При това самият ти не осъзнаваш напълно, че си се озовал [...]
На токсичните хора плащайте със същата монета, която са ви пробутали
В едно село живеел пастирът Терешечка. Местните жители го смятали за глупак; те не се оправяли особено добре с психологията. Терешечка събирал кὸзите барабонки и с усмивка ги дарявал [...]
Трите смъртоносни „П“, с които можеш да унищожиш един човек
Един човек може да бъде унищожен по следния начин: плашиш го, порицаваш го и го принизяваш. И правиш това постоянно. Трите смъртоносни „П“. Това е теорията за стреса на [...]
Далай Лама: Опрощението е единственият начин да се изцелим и да се освободим от миналото
Никой не е роден жесток, с идеята да върши зло. Но заради определени обстоятелства сега той не ме харесва и ме е ударил. Може би моето поведение или отношение, или [...]
Защо се късат невидимите нишки, които ни свързват с любимите ни хора
Невидими връзки ни свързват с онези, които са ни скъпи и близки. С онези, които обичаме. Независимо за каква любов става дума – за страстна, братска, приятелска или любов [...]
Най-доброто оръжие срещу обидата
Някога в Япония, в едно село живял мъдър стар самурай. Веднъж, докато преподавал уроци на учениците си, към него се приближил млад воин, известен със своята жестокост и груб характер. [...]
Пет схващания за днешния свят от древните мъдреци на Индия
Днес съдбата на Индия е тя да се превърне в технологичен и бизнес лидер на бъдещето. Но ако изследваме историята на нейните мислители, ще видим, че тя винаги е била [...]
Една малка промяна, която може да преобрази живота ти
Някога в магазините е имало табелки с надпис: „Изисквайте най-доброто!“. Поискайте от продавача най-хубавите галоши от Париж! Настоявайте за пресни стриди или за меденки с мента – служителят с [...]