
Какво не знаем за интровертите – 10 популярни заблуди

Какво не знаем за интровертите – 10 популярни заблуди
Прибираш се вкъщи, правиш си кафе и се настаняваш в любимото кресло. А наоколо… тишина. И всеки от нас решава какво е това – самота или свобода.
Не бива да се казва, че интровертите не обичат хората. Те просто са много избирателни. За някои хора твърдението „Вътрешната красота е по-важна от външната” не e безсмислен набор от думи. Но болшинството от обвиненията, стоварени върху крехките души на интровертите, са силно преувеличени.
Ето 10 разпространени мита за интровертите:
Мит 1: Интровертите са неразговорливи
Това не е така. Просто те не говорят, когато няма какво да кажат. Те не обичат празното бърборене. Ако ги заговорите за нещо, което ги интересува, няма да можете да ги спрете.
Мит 2: Интровертите са стеснителни
Стеснителността няма нищо общо с интровертността. Интровертите не се страхуват от хората, но за контактуване им е нужна причина. Те не общуват просто заради самото общуване. Ако искате да поговорите с интроверт, просто го заговорете, без да се страхувате, че ще изглежда невежливо.
Мит 3: Интровертите са груби
Интровертите често не виждат причина да се церемонят и да обменят излишни любезности. Те искат всички да са естествени и искрени. За съжаление, това в болшинството случаи е неприемливо, затова на интроверта понякога му струва доста усилия да се приспособи и за него това е изтощително.
Мит 4: Интровертите не обичат хората
Обратно, интровертите много ценят малцината приятели, които имат. Те могат да преброят близките си приятели на пръстите на едната си ръка.
Ако ви е провървяло да сте приятел на интроверт, вие имате верен съюзник за цял живот. Веднага щом сте заслужили уважението му като стойностен човек, той е завинаги с вас.
Мит 5: Интровертите не обичат да излизат сред обществото
Абсолютно невярно. Те не обичат да бъдат сред обществото твърде дълго. Просто много бързо усвояват информацията и затова не им е нужно много дълго време да прекарват в обществото, за да бъдат „в темата”.
Те ще се приберат вкъщи, за да се презаредят и преосмислят получените впечатления. Презареждането със спокойствие за интроверта е жизнено необходимо.
Мит 6: Интровертите предпочитат винаги да бъдат сами
На интровертите им е напълно комфортно насаме със своите мисли. Те много размишляват. Те мечтаят. Те обичат да има проблеми, над които да работят, задачи, които могат да решават.
Но също могат да се почувстват самотни, ако няма с кого да споделят своите открития. На тях им е нужно искрено, чистосърдечно отношение само С ЕДИН ЧОВЕК в даден момент.
Мит 7: Интровертите са странни
Болшинството интроверти са индивидуалисти. Те не вървят с тълпата. Те предпочитат да бъдат ценени заради необикновения начин на живот.
Те мислят със собствената си глава и затова често хвърлят предизвикателство на това, което се смята за норма. Те не вземат решения, изхождайки единствено от това кое е популярно и модно.
Мит 8: Интровертите са затворени чудаци
Интровертите са хора, които преди всичко са съсредоточени върху вътрешния си живот и отделят голямо внимание на своите мисли и емоции. Не защото са неспособни да обръщат внимание на случващото се наоколо, просто техният вътрешен мир е много по-интересен и полезен за тях.
Мит 9: Интровертите не умеят да се веселят и да почиват
Интровертите, като правило, почиват вкъщи или сред природата, а не на шумни обществени места. Те не са любители на силните усещания и на адреналиновата наркомания. Ако наоколо има твърде много разговори и шум, те се затварят.
Мит 10: Интровертите могат да се „поправят” и да станат екстроверти
Светът без интровертите би бил свят без учени, музиканти, художници, поети, кинематографи, лекари, математици, писатели и философи. Интровертите не могат да се „поправят” и заслужават уважение за своя вроден темперамент и ползата, която са принесли на човечеството.
Всъщност, изследването Silverman (1986) показва, че процентът на интроверти сред хората с висок коефициент на интелигентност (IQ) е значително по-голям.
откъс от „The Introvert Advantage“ от Marti Lane; превод: Петя Стоянова
източник: spiralata.net
Препоръчано по темата: „ЕМОЦИОНАЛНА ПЛАСТИЧНОСТ“ от д-р Сюзън Дейвид, издателство Гнездото
●●●
Сюзън Дейвид е доктор на психологическите науки, психолог в медицинския факултет на Харвард. Като психолог и практически наставник тя повече от двайсет години изучава емоциите и начина, по който взаимодействаме с тях. И като резултат от дългогодишната си работа и проучвания развива една нова концепция, която нарича „емоционална пластичност“ ‒ изключителна идея, променила начина, по който обществото ни възприема емоциите.
Емоционалната пластичност е процес, който ни помага да живеем в настоящето и да бъдем гъвкави в един сложен и бързо променящ се свят, да понасяме стреса и да преодоляваме неуспехите. „Не е нужно да игнорираме трудните емоции или да се насилваме да разсъждаваме позитивно, казва д-р Дейвид, нито пък да бъдем съвършени или винаги щастливи. Трябва да приемаме емоциите си спокойно, с кураж и себесъстрадание и да живеем в мир с тях.“
от д-р Сюзън Дейвид
Един изцяло нов метод за справяне с емоциите! Метод, който ни показва как да се откачим от вредните мисловни модели, да осъзнаем по-добре емоциите си и да живеем в мир с тях, за да се наслаждаваме на взаимоотношенията си, да постигаме целите си и да живеем пълноценно точно сега.
от Джордан Б. Питърсън
Това не са книги от един психолог за психология. Нито са класическите книги за самопомощ и личностно развитие. Те са много повече от това. В тях си дават среща психология, философия, литература и религия. И един брилянтен ум.
от д-р Евгений Божиев
Една безценна книга, от която ще научите как е устроено тялото ви, по какви закони функционира и как да се справите с болките и неразположенията. Ще разберете повече за старостта и с какво са свързани болестите на напредналата възраст. И най-важното – как сами да се справите с тях и да направите тялото си послушно и здраво на всяка възраст.
Ще откриете лесни техники за справяне с конкретни заболявания, методи за премахване на болката в различни части на тялото, както и много общи принципи на здравето…
от Анна Кирянова
Как да живеем? Да приемем ли Съдбата, или да се борим с нея? Как да обичаме и да градим отношенията си с другите? Как да бъдем щастливи? Каква е личната ни мисия? Как да преживеем труден период от живота си? Как да започнем да ценим и уважаваме самите себе си?
Две честни и мъдри книги от един опитен психолог. Над 300 прекрасни истории, които ще ви стоплят, ще ви подскажат решение, ще ви вдъхновят за промяна и ще изцелят душата ви!
Понякога с ужас си мисля какво ли е да си мъж. Какъв е животът му... В крайна сметка, кой изобщо го е грижа за мъжа? Всички мислят само за това: обича – не обича. Прави [...]
Здравата, енергична и преди всичко честна личност ще признае грешките си. Тя доброволно ще се откаже от остарелите идеи, разбирания и навици, които пречат на по-нататъшното ѝ израстване и успех. Това е душата, която [...]
10 наблюдения от един практикуващ психолог за това как да се обичат мъжете. Никаква теория. Само практически, работещи съвети. За последните години от моята практика, след като се срещнах с повече от двеста двойки, започвам [...]
Съвети за добър сън от Япония
Сънят е най-добре пазената тайна на моделите. Повечето от манекенките твърдят, че спят между 9 и 10 часа преди участията си в модни ревюта. Това помага кожата им да [...]
Как да се излекуваш от нещастната любов
Нещастната любов понякога е непоносимо страдание. Тъга и болка. Ревност и депресия. Днес дори се опитват да лекуват нещастната любов с антидепресанти и аналгетици; твърди се, че помагали да [...]
Как да научиш ума си да работи в твоя полза
Когато бях монах и живеех в манастира на моя гуру, срещнах един човек от островната държава Мавриций, който винаги се усмихваше. Няколко месеца той служи в манастира и през [...]
Ако връзките ви се провалят, помислете дали не държите другия под ключ
Представете си, че сте ми дошли на гости. Прекарваме си чудесно: пием ароматен чай, хапваме си бонбони и си говорим за живота. Отпуснали сте се в креслото и се [...]
Всичко се случва за наше добро. Но го разбираме, когато му дойде времето…
Много често ми се случват някакви нелогични неща – неща, което смятам, че не заслужавам, които разклащат вярата ми и ме карат да си мисля, че Господ ме е забравил [...]
Докато си на земята, докато си жив, има надежда
Живял някога един приказно богат човек. Но независимо, че имал всичко, което може да се притежава на земята, той бил нещастен. Винаги бил тъжен и умислен и дори имал вид [...]
Кое прави стреса опасен и смъртоносен
Ако трябва да обобщите как се чувствате по отношение на стреса, кое твърдение би било по-вярно за вас? А) Стресът е вреден и трябва да се избягва, да се [...]
Когато обичаш, не виждаш старостта…
Ремарк обичал безумно Марлене Дитрих. Измъчвал се, страдал, вълнувал се, пишел ѝ най-нежните писма… и в същото време се карал, дори се биел с любимата си – такава страст [...]
Тайната на семейното щастие е… щастливата жена
Mлад човек попитал един мъдрец: – Ти си мъдър човек, всички те уважават и те търсят за съвет. Моля те, кажи ми защо твоят семеен живот е толкова щастлив? Каква [...]
Трите въпроса, в чиито отговори е скрита цялата мъдрост на света
Живял някога един цар. Всичко си имал – голямо и богато царство, пълна хазна, предани съветници, красива жена и прекрасни деца. Той често размишлявал върху живота и света и години [...]