
Ефект на Дънинг-Крюгер – невежество, облечено в самочувствие

Ефект на Дънинг-Крюгер – невежество, облечено в самочувствие
Хора, природно лишени от чувство за хумор, обожават да разказват анекдоти.
Шофьори, които едва успяват да държат автомобила в своята половина от пътя, умират да поучават другите как да карат.
Шефове, които няма елементарна представа за сферата, в която работят, най обичат да извикат някой специалист „на килимчето“ и да го нахокат за нещо, което изобщо не разбират.
Но, защо, защо всички тези хора, потресаващо некомпетентни и ограничени, не го забелязват?
Всичко това се случва по силата на т.нар. ефект на Дънинг-Крюгер, на името на двама психолози от Университета в Корнел, които посвещават специално проучване на този феномен. Хората, „поразени“ от този ефект, по правило имат нисък интелект, скромно ниво на квалификация и тесен кръгозор. Белязани от тази комбинация, те просто не могат да проумеят, че решенията, които вземат са грешни, а талантите, които си въобразяват, че притежават, са неправдоподобни. Ето защо убедено вярват в правотата на всички свои действия и говорят от позицията на висша инстанция.
С времето това светоусещане придобива характер на психологическа защита: ограниченият човек започва да брани със зъби и нокти своето виждане за ситуацията, защото само ако допусне мисълта, че може и да не е прав, започва да се чувства застрашен от по-талантливите хора.
В същото време, при талантливите се наблюдава точно обратният случай: те много добре разбират колко сложни са законите на реалността, колко огромно е полето на знания, които в перспектива подлежат на овладяване – тази мъдра толерантност в крайна сметка обаче води до занижаване на самооценката за собствените им способности и подценяване на мястото, което заслужават в обществото.
„Аз знам, че нищо не знам”, повтарял мъдрецът Сократ, който водел повече от скромен живот и постоянно бил подложен на нападките на глупци, уверени в собствените си способности. Способен ли е някой от ограничените хора да направи такова признание?!
Eфектът на невежеството, облечено в самочувствие, е теоретически предсказан, а след това и експериментално потвърден още през 1999 година от специалистите по психология Дейвид Дънинг и Джъстин Крюгер. За теоретична основа на хипотезата си те са използвали наблюденията на велики учени и философи. Самият Дънинг цитира две от тях:
„Невежеството по-често ражда увереност, отколкото знание” (Чарлз Дарвин) и
„Едно от неприятните свойства на нашето време се състои в това, че тези, които изпитват увереност, са глупави, а тези, които притежават въображение и мисъл, са изпълнени със съмнение и нерешителност” (Бертран Ръсел).
А практически източник на вдъхновение да проверят експериментално теорията си става куриозно престъпление. Двамата учени са провокирани от удивителната самоувереност на един обирджия – това е МакАртур Уилър, който ограбва две банки една след друга, като преди това намазва лицето си с лимонов сок, защото прочел някъде, че лимоновият сок се използва като невидимо мастило и следователно камерите няма да „видят” и запишат лицето му. Психолозите са силно впечатлени от дълбоката некомпетентност на престъпника, който дори не се опитал да провери предварително дали е вярна представата му за прикритие, макар че обратното означавало дълги години затвор.
Така се стига и до експеримента, въз основа на който формулират своята теория за некомпетентността. Събират в една зала представители на различни сфери на дейност, но със съвършено различни нива на реални знания, и ги молят да попълнят анкета, в която да отбележат сами нивото си на компетентност в сферата, в която работят. След това участниците са подложени на редица тестове, които измерват реалното им ниво на компетентност. Накрая обобщават резултатите, като съставят графика, демонстрираща зависимостта между реалните знания и самоувереността в сферата на изява.
Учените получават несъвършена, но достатъчно красноречива парабола: в лявата част, където са събрани най-некомпетентните участници в експеримента, тя достига абсолютен апогей на стопроцентова увереност в собствените знания, способности и умения. След това кривата рязко се понижава в зоната, където е преобладаващото мнозинство от хората, добре владеещи професията си в действителност, но със занижена самооценка за своя опит и умения. Към края кривата отново се покачва – там, където са най-добрите от добрите, доказаните експерти, които добре знаят, че разбират и могат повече от добрите професионалисти. Но дори и техните резултати достигат едва две трети от пика на пълните профани.
Както установяват Дънинг и Крюгер, профаните не само надценяват своята компетентност, но и не са способни да дадат адекватна оценка на специалисти, които имат автентично високо ниво на квалификация в същата област. На всичкото отгоре, съвсем искрено не вярват, че са допуснали грешки в тестовете, измерващи реалните им знания и способности – повечето от тях упорито отстояват своето мнение, даже след като им е показано къде са сгрешили и грешките им са логично обяснени и мотивирани.
Но все пак надеждата, че слепците могат да прогледнат, остава. Дънинг и Крюгер предлагат на самоуверените невежи участници в техния експеримент да преминат специален курс на обучение, където да усвоят конкретни умения и знания, а също и методи, с чиято помощ периодично да измерват сами реалната си компетентност. Повечето от тях поне успели да проумеят, че са живели в заблуда.
Единственото, което остава загадка, е как Дънинг и Крюгер са успели да ги убедят, че имат нужда от обучение.
Източник: manager.bg
Препоръчано по темата: „12 ПРАВИЛА ЗА ЖИВОТА: ПРОТИВООТРОВА СРЕЩУ ХАОСА“ и „ОТВЪД РЕДА: ОЩЕ 12 ПРАВИЛА ЗА ЖИВОТА“ от д-р Джордан Б. Питърсън, издателство Гнездото
●●●
Талантът на Джордан Питърсън като оратор и смелостта му да изразява мислите си го направиха изключително популярен в целия свят. Той е определян като „един от най-значителните съвременни мислители“ и „най-влиятелният интелектуалец на западното общество“, а милиони хора са вдъхновени от личността и словото му. На лекциите и публичните му изяви се стичат десетки хиляди, последователите му в YouTube вече са 5 милиона души, в Twitter – 2,5 милиона, в Instagram – 3,5 милиона, а видеоклиповете, създадени от негови почитатели, които циркулират в мрежата, наближават милиард.
от Джордан Б. Питърсън
Това не са книги от един психолог за психология. Нито са класическите книги за самопомощ и личностно развитие. Те са много повече от това. В тях си дават среща психология, философия, литература и религия. И един брилянтен ум.
от д-р Кели Макгонигъл
Две практически ръководства, основани на авангардни научни изследвания!
Авторът e доктор на науките, психолог, преподавател в Станфордския университет и автор на два от най-популярните курсове в Станфорд – „Наука за силата на волята“ и „Новата наука за стреса“.
Книги, които ще ви помогнат сами да управлявате съдбата си!
съставител: Калина Петрова
Днес, в нашия сложен и безумен свят, повече от всякога имаме нужда от прости и мъдри думи, които да ни подскажат пътя, когато сме го изгубили, да запалят светлината, когато около нас е мрак, и да възпламенят любовта, когато сме забравили за нея. Защото тя е там, в сърцето!
„Най-важната истина може да откриеш с помощта на един прост разказ, както изгубената златна монета – на светлината на най-евтината свещ.“
от Ектор Гарсия и Франсеск Миралес
Икигай е тайната на японското дълголетие! Той е твоята причина да живееш, онази страст, която ти носи удовлетворение и радост, смисълът на твоето съществуване.
Ичиго-ичие е изкуството да превръщаш всеки миг от живота си в незабравима възможност – една вековна японска философия, променила живота на милиони!
Там, където има много гняв, има много болка. Зад силната болка са скрити непоносими преживявания. Там, където има много разисквания, чувствата са замръзнали. Там, където чувствата са замръзнали, има много страх, срам и негодувание. Там, [...]
Хора, природно лишени от чувство за хумор, обожават да разказват анекдоти.Шофьори, които едва успяват да държат автомобила в своята половина от пътя, умират да поучават другите как да карат.Шефове, които няма елементарна представа за сферата, [...]
Аз съм ерготерапевт с дългогодишен опит в работата с деца, родители и учители. В практиката си съм виждала и продължавам да виждам влошаване на социалното, емоционалното и академичното развитие на децата, както и рязко [...]
Не можеш да излекуваш тялото, без да лекуваш душата: историята на едно самоизцеление
Мария беше типична жителка на окръг Марин в Северна Калифорния. Беше вегетарианка, обичаше разходките сред природата, практикуваше йога, състезаваше си в триатлони, приемаше много хранителни добавки, не пушеше и избягваше употребата на алкохол и упойващи вещества. Но медицинският й картон беше дебел половин метър и тя страдаше от четири хронични заболявания.
Скритите тайни на милиардния бизнес, наречен „пречистване и детокс“
Терминът „чисто“ по отношение на храната за пръв път използва канадският фитнес модел Тоска Рено (тя е автор на книгата „Яж чисто“), въпреки че диетата ѝ е по-скоро режим за [...]
Защо никога не трябва да разголваме душата си
Веднъж при един мъдрец дошла млада, красива девойка, разстроена и със сълзи на очи. – Не мога повече, Учителю... – проплакала тя. – Много съм разочарована от хората. Винаги [...]
12 правила, които ще ни помогнат да не превърнем света в ад
Западните медии наричат Джордан Питърсън „един от най-значителните съвременни мислители“ и „най-влиятелният интелектуалец на западния свят“, а милиони млади хора са вдъхновени от личността и словото му. В своите „12 правила за живота“ прочутият [...]
Понякога едва в залеза на живота си разбираш кой те е обичал
Кой те е обичал истински. Разбира се, по-добре е да го разбереш по-рано, докато все още можеш да направиш нещо. Или просто да кажеш две думи. Нужните думи в [...]
Когато съдим другите…
Едно момче попитало мъдреца: – Кажете Учителю, защо всички ни учат, че не бива да съдим другите? Моля ви, обяснете ми защо това е толкова важно. Учителят, както винаги постъпвал, [...]
Кой е последният признак, че човекът до вас скоро ще си тръгне
Ако един човек става все по-сдържан и мълчалив, това е ясен признак за нещо… Ами това е хубаво! Най-сетне е престанал да вика, да спори и да отвръща на [...]
Истинският успех се постига, като затваряш врати, а не обратното
Едно изключително интересно лично преживяване, разказано от млад предприемач от Бомбай, което ще ви накара да се замислите за личната си мисия в живота, за успеха и илюзиите, които [...]
За разочарованието и гнева
Повече от десетилетие преди да дойда в Дхарамсала, бяхме с архиепископ Дезмънд Туту, в едно задръстване в Джаксънвил, Флорида. С право мога да кажа, че всъщност бях изключително любопитен [...]
Защо информационните технологии ни пристрастяват, а съблазнителните реклами ни карат да купуваме
В човешкия мозък има система на поощренията, която е свързана с обещанието за удоволствие. Когато разпознае възможност за награда, мозъкът отделя невростимуланта допамин, който казва на останалите мозъчни дялове [...]